AktualneArchiwum

Premier Morawiecki na konferencji w Hamburgu

Premier Mateusz Morawiecki 17 listopada był gościem konferencji Future of Transatlantic Relations (FOTAR) w Hamburgu. Podczas panelu na temat stosunków transatlantyckich wziął udział w dyskusji z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem. Panel poprowadził dziennikarz polityczny tygodnika „Die Zeit” Heinrich Wefing.

Wśród tematów debaty pojawiły się m.in.: projekt wspólnej armii europejskiej, Brexit, traktat INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu), Nord Stream 2 i przyszłość Europy po ewentualnym odejściu kanclerz Angeli Merkel. Mateusz Morawiecki powiedział, że mimo odmiennego podejścia do wielu spraw, w odniesieniu do kwestii bezpieczeństwa Warszawę i Berlin sporo łączy. Zapewnił, że Polska chce ściśle współpracować zarówno w ramach NATO, jak i w ramach Unii Europejskiej.

Podczas konferencji FOTAR premier wielokrotnie podkreślał, że dla Polski, ale także dla Unii Europejskiej bardzo ważne jest utrzymywanie stosunków transatlantyckich.

„Bardzo wiele rzeczy nas łączy i podczas dyskusji byliśmy jednego zdania, że musimy wzmacniać nasze transatlantyckie więzi. Bardzo mocno to podkreśliłem, że przyjaźń europejsko-amerykańska jest fundamentem pokoju na świecie i jest fundamentem bezpieczeństwa” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Co nas różni?
Premier zaznaczył, że między Polską i Niemcami w dalszym ciągu występują różnice. „Na pewno różni nas podejście do Gazociągu Północnego Nord Stream 2, czyli dalszego uzależniania się od Rosji, od rosyjskiego gazu, i bardzo mocno to tutaj podkreśliłem” – oświadczył na konferencji. Wyraził też przekonanie, że rosyjskie możliwości oddziaływania szantażem będą jeszcze większe po wybudowaniu tego gazociągu. „Znam stanowisko niemieckiego rządu, że to jest projekt biznesowy, ale na wschód od Odry nikt w to nie wierzy” – powiedział Mateusz Morawiecki i dodał, że z punktu widzenia m.in. Polski Nord Stream 2 to bardzo niebezpieczny projekt.

„Zdziwicie się państwo, kogo zacytuję, ale Lenin powiedział kiedyś, że kapitaliści są tak chciwi, że sprzedadzą nam sznur, za pomocą którego ich powiesimy. My, Europejczycy, mamy teraz płacić Rosjanom za gaz, oni zarobią ogromne pieniądze, które zainwestują w swój system zbrojenia, a my poprosimy Amerykanów, by dali nam parasol bezpieczeństwa przeciwko Rosji. To jest właśnie logika, o której mówił Lenin” − oznajmił premier.

Ameryka jest dla Polski bardzo ważna
Szef polskiego rządu był pytany o ocenę obecnej administracji amerykańskiej, biorąc pod uwagę, że po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA relacje transatlantyckie znacznie się pogorszyły. Mateusz Morawiecki stwierdził, że powody tej sytuacji leżą „po obu stronach Atlantyku”. Podkreślił, że polskie społeczeństwo i polskie państwo są proamerykańskie, ale też proeuropejskie. „Nie ma wielu takich krajów jak Polska, które jednocześnie są bardzo proamerykańskie, a z drugiej strony są bardzo proeuropejskie” − zaznaczył.

„Bardzo często słyszę narzekania na politykę handlową USA – stwierdził podczas panelu z Olafem Schulzem polski premier. − Brak barier celnych jest ważny, aby handel mógł się rozwijać, ale kiedy słyszę, że Stany Zjednoczone są przeciwko takiemu handlowi, a Chiny są za takim handlem, to uśmiecham się i nie sądzę, żeby tak było do końca”.

Po zakończeniu udziału w konferencji szef polskiego rządu złożył wieniec i zapalił znicz na terenie Polskiej Kwatery Wojennej 1939-1945 na cmentarzu Ohlslorf w Hamburgu. W czasie wizyty w Hamburgu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu towarzyszyli Ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski wraz z małżonką Julią Przyłębską, Prezes Trybunału Konstytucyjnego RP, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Bartosz Cichocki oraz Konsul Generalny Piotr Golema.

FOTAR 2018
Goście konferencji FOTAR to przedstawiciele świata polityki, biznesu i mediów. Jej organizatorami są Fundacja im. Kanclerza Federalnego Helmuta Schmidta i Instytut Integracji Europejskiej Fundacji Europa-Kolleg na Uniwersytecie w Hamburgu.

Waldemar Maszewski, korespondent Polskiego Radia w Berlinie

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert