AktualneSpecials

Amerykański ambasador grozi wycofaniem wojsk USA z Niemiec

Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell ostrzegł, że Amerykanie mogą przenieść część swoich wojsk z Niemiec do Polski. Richard Grenell poparł sugestię amerykańskiej ambasador w Polsce Georgette Mosbacher, że Polska chętnie powitałaby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech.

Niemieckie media od kilku tygodni informują, że już wkrótce Donald Trump może wycofać część amerykańskich żołnierzy z terytorium Niemiec. „Wręcz obraźliwym jest oczekiwanie, że amerykański podatnik nadal będzie płacił za ponad pięćdziesiąt tysięcy Amerykanów przebywających w Niemczech, w sytuacji gdy Niemcy swoją nadwyżkę handlową wykorzystują do własnych celów“ – powiedział amerykański ambasador agencji DPA. Richard Grenell przypomniał, że od wielu lat kolejni prezydenci USA prosili największą gospodarkę Europy, aby płaciła za swoją obronę. „Teraz doszliśmy do punktu, kiedy amerykański prezydent i Amerykanie muszą zareagować“ – dodał dyplomata.

Ostatnie ostrzeżenie
Niemieckie media twierdzą, że jest to ostrzeżenie skierowane do Angeli Merkel, że jeżeli nie wypełni zobowiązań i nie przeznaczy wymaganej kwoty dwóch procent PKB na obronność, to Berlin straci amerykańskich przyjaciół i amerykański parasol ochronny. Administracja Stanów Zjednoczonych od dłuższego czasu domaga się, aby Berlin realizował swoje finansowe zobowiązania wobec NATO. Obecnie Niemcy wydają na obronność około 1,2 proc. PKB, nie spełniając sojuszniczych zobowiązań. Nowa minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zapewniła, że będzie dążyć do osiągnięcia 2 proc. PKB w wydatkach na obronność. Ale czy będzie w stanie dotrzymać słowa?

Ile kosztują amerykańskie bazy?
Amerykańska obecność wojskowa na terenie Niemiec rozpoczęła się podczas drugiej wojny światowej. Po wojnie Amerykanie nigdy nie opuścili niemieckich terenów. Obecnie szacuje się, że przebywa tam ok. 35 tys. pracowników i żołnierzy w bazach amerykańskich, a wraz z rodzinami jest ich nawet 50 tys.

Amerykanie wydają na swoje bazy w Niemczech prawie siedem miliardów dolarów rocznie. Niemieckie władze pokrywają jedynie około 15 procent kosztów pobytu amerykańskiego wojska. Stacjonowanie baz i instalacji wojskowych USA w Niemczech przynosi gospodarce niemieckiej zyski w wysokości około 4 miliardów dolarów rocznie.

Czesław Makulski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert