AktualneSpecials

Chcą zniekształcić Notre-Dame

Journal du Dimanche poinformował, że kilka firm architektonicznych rozpoczęło prace nad projektem przebudowy dachu i wieży katedry Notre-Dame. Niektórzy wyobrażają ją sobie jako szklarnię botaniczną lub „pnący się beton”. Chcą zniekształcić Notre-Dame betonowymi lianami lub „współczesną“ strzałą.

Premier Edouard Philippe ogłosił rozpoczęcie międzynarodowego konkursu na projekt odbudowy zniszczonej iglicy katedry. Zamiast rekonstrukcji słynnej wieży Viollet-le-Duc, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, prezydent Emmanuel Macron chce „współczesnego gestu”. Denis Valode i Jean Pistre, założyciele pierwszej agencji architektonicznej we Francji, żądają przywrócenia iglicy w pierwotnej formie. Ich zdaniem, „jest to ikona dziewięciu wieków, którą odziedziczyliśmy i musimy ją naprawić, ponieważ nie byliśmy w stanie jej zachować”.

Bronią klasycznego wyglądu katedry
Jean Nouvel, francuski architekt (Instytut świata arabskiego, Muzeum Quai-Branly, Filharmonia, Luwr w Abu Zabi) także bronił na łamach Le Figaro przywrócenia identycznej, wiernej kopii iglicy Viollet-le-Duc. Ale szaleństwo „współczesnych artystów” robi wielkie postępy! Jean-Michel Wilmotte (lotnisko w Seulu, stadion w Nicei, muzeum w Amsterdamie) zwielokrotnia wywiady, domagając się „współczesnego gestu”, wspomnianego przez głowę państwa.

A może jednak coś nienormalnego?
Architekt Mucem, Rudy Ricciotti, zaproponował w dzienniku La Provence „betonowe liany o średnicy 4 cm”.
W „Timesie” Norman Foster, brytyjski architekt (Nowy Reichstag, Wiadukt Millau, London Millennium Bridge), pisał o użyciu szkła. Ian Ritchie, brytyjski architekt i twórca Dublin Spire, powiedział, że weźmie udział w konkursie i zaproponował w Sunday Times „super cienki załamujący się kryształ odbijający niebo”.

    -Myślę, że ten kryształ powinien być perforowany – co najmniej 50% pustej przestrzeni, aby wyeliminować obciążenie wiatrem – to może być pięknym współczesnym stopem szklanych kryształów i stali nierdzewnej – przekonywał.

Francuz Alexandre Chassang zaproponował także szklaną iglicę. Firma architektoniczna Dijon Paul Godart i Pierre Roussel oferują przeszklony dach, po którym mogliby chodzić turyści. Pracownia architektoniczna NAB rozwija projekt szklarni botanicznej zamiast dachu katedry. Inni architekci chcą pójść jeszcze dalej w oszpeceniu Notre-Dame i mówią o przekształceniu, przebudowie całej dzielnicy.

Sprawmy, by to smutne wydarzenie było wyjątkową okazją do dokładnego przeglądu dziedzińca przed świątynią, który jest miejscem„ naczelnym ”, ale naprawdę nie na poziomie” – deklarował Martin Robain.

Dominique Perrault, architekt Biblioteki Narodowej Francji, zaprezentował już w 2015 r. projekt z olbrzymim „szklanym lustrem”.

FLC

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert