Przydatne informacje

Mecenas Stefan Hambura odszedł od nas

W Warszawie w wieku 59 lat zmarł nagle znany adwokat Stefan Hambura. Był specjalistą od prawa polskiego i niemieckiego. Przez wiele lat jako obrońca lub pełnomocnik reprezentował wielu Polaków i polskie instytucje przed niemieckimi sądami. Był znany m.in. z działań na rzecz przywrócenia Polakom mieszkającym w Niemczech statusu mniejszości narodowej.

Mecenas Stefan Hambura wielokrotnie reprezentował polskich współmałżonków, którym niemieccy urzędnicy z Jugendamtów odebrali dzieci. Reprezentował także Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, w imieniu którego domagał się odszkodowania od państwa niemieckiego. Osobiście pisemnie interweniował w tej sprawie u kanclerz Angeli Merkel. Przypomniejmy, żę mecenas był zdania, że oddanie nam statusu mniejszości od razu zlikwidowałoby wszelkie finansowe problemy, z którymi ciągle borykają się polskie organizacje.

 

Należał do ZPwN (Rodło)

Stefan Hambura był członkiem Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła. „Mecenas Stefan Hambura był członkiem naszej organizacji Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła. Wspierał nas w różnych działaniach, szczególnie jeśli chodzi o walkę o prawa mniejszości polskiej w Niemczech“ – powiedział „Polakowi w Niemczech“ prezes ZPwN (Rodło) Józef Malinowski. Wiceprzewodnicząca Związku Anna Wawrzyszko powiedziała w rozmowie z nami, że w wielu sprawach Stefan Hambura pomagał organizacji. „Jego wiedza prawnicza, często służyła nam pomocą“ – powiedziała nam wiceprzewodnicząca ZPwN (Rodło).

 

To on chciał karać za „polskie obozy“

Mecenasa Hamburę zawsze oburzały próby fałszowania historii przez niemieckie media, kiedy pisały o „polskich obozach śmierci lub zagłady“. Adwokat zawsze powtarzał, że tego typu sprawy należy karać z urzędu. Zacytujemy jego słowa: „Tylko sądy i inicjatywa ustawodawcza mogą nam zagwarantować, że „polskie obozy koncentracyjne i zagłady” znikną z zagranicznej prasy, tylko nieuchronne kary uwrażliwią niemieckich dziennikarzy i zmuszą ich do pisania prawdy o niemieckich obozach śmierci“. Marzeniem Stefana Hambury było, aby w centrum Berlina powstało „Centrum Pamięci Polskich Ofiar Drugiej Wojny Światowej

 

Odszedł a z nim jego słynne okulary

Jego przyjaciele zapamiętają go jako walczącego o Polskę i polskie sprawy adwokata. Mecenas chodził w przedziwnych wzbudzających emocję okularach. Jego oprawki stały się legendą i jednym z jego wizerunków. Znam wielu ludzi, którzy chcieli go poznać także dlatego, aby z bliska zobaczyć owe słynne okulary.

Waldemar Maszewski

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert