HistoriaSpecials

II LO w Augustowie w walce o prawdę historyczną

Społeczność II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie organizuje pod koniec listopada akcję o zasięgu ogólnopolskim. Wspólnie chcą stanąć w obronie byłego więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz, Karola Tendery.

Akcja polegać będzie na redagowaniu listów w obronie prawdy, której Niemcy nie powinni kwestionować, a wzorowana będzie na maratonieAmnetsy International jako Apel o Prawdę. Uczniów II LO w Augustowie oburza sposób, w jaki został potraktowany Karol Tendera przez niemiecki sąd, który uznał, że publiczna telewizja ZDF nie musi w określony sposób przepraszać za sformułowanie „polski obóz zagłady”. Przypomnijmy, że stacja ZDF podając program telewizyjny na 15-go lipca tego roku poinformowała na swoich stronach internetowych, że ARTE pokaże film zatytułowany „Verschollene Fimschaetze”, dotyczący wyzwolenia polskich obozów zagłady Majdanek i Auschwitz. Przeczytał to obraźliwe określenie były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych (w tym także Auschwitz) Karol Tendera i poprzez pełnomocnika wystosował do władz ZDF przesądowe wezwanie domagające się od władz tej stacji przeprosin oraz wpłaty kary pieniężnej na cele społeczne za użycie na swoich stronach internetowych określenia „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Władze niemieckiej telewizji wyraziły ubolewanie, ale winą za użycie sformułowania o „polskich obozach zagłady” obarczyły stację Arte, która film wyprodukowała i rozesłała program telewizyjny do innych stacji (w tym ZDF) z błędem. Warto nadmienić, że LO w Augustowie należy do Podlaskiej Rodziny Szkół im. Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej oraz działa przy niej Klub im. Armii Krajowej, który zrzesza inne placówki w całej Polsce. Stowarzyszenie Patria Nostra objęło akcję patronatem honorowym.

Przyłączcie się wszyscy
Akcja polegać ma na redagowaniu i wysyłaniu listów. Wszystkie listy kierowane będą do niemieckiego prezydenta Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z siedzibą w Karlsruhe. Organizatorzy akcji zapraszają do przyłączenia się do niej wszystkich chętnych, uczniów innych szkół, ale także nauczycieli i innych obywateli polskich. Przypominają jednocześnie, że ważna jest liczba listów, ale także niezwykle istotna jest ich jakość. Dlatego proszą, by ewentualne pisanie listów nadzorowali nauczyciele. Uczniowie wystosowali apel zachęcający do udziału w akcji: „Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów szkół średnich, Gimnazjalistów oraz Uczniów szkół podstawowych klas VII i VIII, wszystkie stowarzyszenia, organizacje, fundacje i zainteresowane osoby do udziału w akcji organizowanej przez II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie polegającej na wspólnym i jednoczesnym wystosowaniu apelu. Nasze przedsięwzięcie nazwaliśmy Tak za Tak… To nas obchodzi! W tym roku poprzez własnoręcznie napisane listy chcemy przeciwstawić się powszechnemu fałszowaniu historii i przypomnieć oczywistą prawdę o istnieniu niemieckich obozów śmierci! Nie zgadzamy się z ostatnimi wyrokami dotyczącymi PANA KAROLA TENDERY, które zapadły w Niemczech. Zachowanie niemieckich mediów oraz sądów jest bardzo bulwersujące, ponieważ władze i media niemieckie uchylają się od odpowiedzialności i przypisują Polsce i Polakom kłamliwą wersję historii. Okazuje się także, że Niemcy, winni najokrutniejszych zbrodni w czasie II wojny światowej, świadomie fałszując historię, po raz kolejny krzywdzą już raz skrzywdzonego człowieka – PANA KAROLA TENDERĘ, więźnia nr 100 430 KL Auschwitz – Birkenau! Chcemy, aby prezydent Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z siedzibą w Karlsruhe zainteresował się tym tematem, ponieważ od niego zależą następne orzeczenia w sprawie PANA KAROLA TENDERY. Żądamy zatem wydania wyroku sprawiedliwego, który będzie odzwierciedlał prawdę historyczną! Niemcy są winni tragedii II wojny światowej i wielu okrucieństw – więc Niemcy nie powinni używać wyrażenia »polskie obozy śmierci«, a PANU KAROLOWI TENDERZE należą się oficjalne przeprosiny! Nasze protesty i żądania wyślemy do niemieckiego urzędu, od którego zależy wyrok w tej sprawie”.

Jak to zrobić?
Uczniowie oraz rodzice i nauczyciele mogą pisać listy odręcznie na kartkach w terminie od 26.11.2018 roku do 30.11.2018 roku, na przykład na godzinach wychowawczych lub innych lekcjach, za zgodą nauczyciela prowadzącego. Mogą się posiłkować wzorem listu dostępnym na stronie http://www.lo2.augustow.pl/. Wszystkie listy należy wysyłać na adres: Prezydent Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z siedzibą w Karlsruhe/ Schloßbezirk 3, 76131/ Karlsruhe, Niemcy. Wzór listu protestacyjnego: „Szanowny Panie. Jestem obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Haniebne zachowanie niemieckich mediów oraz ostatnie wyroki dotyczące PANA KAROLA TENDERY zapadające w Pańskim kraju bardzo mnie zbulwersowały! Okazuje się, że Niemcy, winni najokrutniejszych zbrodni w czasie II wojny światowej, fałszują historię i po raz kolejny krzywdzą już raz skrzywdzonego człowieka – Pana Karola Tenderę! Żądam, aby Pan zainteresował się tą sprawą, żądam wydania wyroku sprawiedliwego, który będzie odzwierciedlał prawdę historyczną! Niemcy są winni tragedii II wojny światowej i wszystkich okrucieństw – więc Niemcy nie powinni używać wyrażenia „polskie obozy śmierci”, a Panu Karolowi Tenderze należą się oficjalne przeprosiny! Proszę, by stanął Pan po stronie Prawdy, czego oczekuję jako polski obywatel!”.

Czesław Makulski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert