AktualneArchiwumSpecials

Dwie katastrofy lotnicze: Co z tym Boeingiem?

10 marca 2019 roku Boeing 737 Max 8 linii Ethiopian Airlines wystartował z portu lotniczego Addis Abeba-Bole. Leciał do Nairobi. Zaledwie po sześciu minutach lotu doszło do katastrofy. Zginęli w niej wszyscy pasażerowie i cała załoga.

Z pierwszych ustaleń wynika, że zanim samolot się rozbił, to najpierw wielokrotnie wznosił się i zniżał. To nie pierwsza katastrofa tego typu Boeinga w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy. 29 października 2018 roku prawie nowy samolot też typu Boeing 737 Max 8, należący do indonezyjskiego przewoźnika Lion Air, wystartował z międzynarodowego portu lotniczego Jakarta-Soekarno-Hatta i po kilku minutach nagle spadł.

Czy musimy się bać?
Boeing 737 Max 8 to jeden z najczęściej używanych samolotów świata, do tej pory uważano go za najbardziej bezpieczny. Po dwóch katastrofach na pasażerów padł strach. Czy musimy się bać latania? Czy tylko niebezpieczne jest latanie tego typu samolotami? W pismach fachowych pojawiły się informacje, że piloci w Stanach Zjednoczonych, co najmniej pięciokrotnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zgłaszali problemy z kontrolowaniem samolotów Boeing 737 MAX 8 w krytycznych momentach lotu. Prawdopodobnie dotyczyły one tego samego systemu ochrony przed przeciągnięciem, który mógł doprowadzić do katastrof w Indonezji i w Etiopii. Eksperci badają, czy wcześniejsze zgłoszenia pilotów, które dotyczyły eksploatacji samolotów, rzeczywiście doprowadziły do dwóch katastrof najnowocześniejszego boeinga.

Niemcy zakazują Boeingowi 737 MAX 8 latania w ich przestrzeni powietrznej
Niemiecki minister transportu Andreas Scheuer już kilka dni po katastrofie w Etiopii wydał zakaz lądowania i poruszania się w niemieckiej przestrzeni powietrznej samolotom typu Boeing 737 MAX 8. Wcześniej niemiecko-brytyjski przewoźnik Tuifly uziemił wszystkie swoje samoloty tego typu. Nikt nie ukrywał, że jest to reakcja na katastrofę tego typu maszyny w Etiopii, w której zginęło 157 osób.

Andreas Scheuer powiedział, że nie mógł postąpić inaczej, bowiem Niemcy zawsze stawiały bezpieczeństwo na pierwszym miejscu: „Dlatego dopóki wszystkie wątpliwości nie zostaną rozwiane, dopóty od zaraz będzie obowiązywało moje zarządzenie o zakazie poruszania się w niemieckiej przestrzeni powietrznej dla Boeing 737 MAX 8. Rzecznik prasowy przewoźnika Tuifly, należącego do koncernu turystycznego TUI, poinformował, że firma postanowiła do odwołania uziemić wszystkie swoje samoloty Boeing 737 MAX 8. Tuifly obecnie posiada piętnaście maszyn tego typu. Federalne ministerstwo transportu zapewniło, że inni niemieccy przewoźnicy nie mają na wyposażeniu tego typu samolotów.

Zamknięta przestrzeń nad polskim niebem, LOT uziemił swoje maszyny
Także polski przewoźnik LOT postanowił uziemić swoje Boeingi 737 MAX 8. Biuro prasowe LOT-u poinformowało, że pięć maszyn, które są w posiadaniu naszego narodowego przewoźnika, nie będzie na razie eksploatowanych. LOT pozostaje w stałym kontakcie z producentem – firmą Boeing oraz władzami i agencjami lotniczymi w zakresie wyjaśniania wszelkich wątpliwości, dotyczących samolotów Boeing 737 MAX 8. Aktualnie na świecie w służbie wielu linii lotniczych jest około 350 samolotów tego typu Boeingów.

Iwona Rybka

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert