AktualneSpecials

Technologia: Rząd przeciwko umowie z Huawei

Angela Merkel nie wyklucza dopuszczenia koncernu Huawei do budowy sieci 5G w Niemczech. Coraz więcej polityków CDU i SPD sprzeciwia się tej decyzji. Grupa posłów CDU uznała, że bezpieczeństwo kraju wymaga, aby decyzję o ewentualnym dopuszczeniu Huawei na niemiecki rynek, podjął parlament. Heiko Maas minister spraw zagranicznych wyraził sprzeciw wobec planom Angeli Merkel.

Heiko Maas dostrzega zagrożenia dla kraju, wynikające z dopuszczenia chińskiej firmy na niemiecki rynek. „W kwestii bezpieczeństwa krytycznej dla kraju infrastruktury nie możemy sobie pozwolić na ignorowanie realiów politycznych i prawnych, którym podlega ten dostawca“ – twierdzi Heiko Maas w dzienniku „Handelsblatt”. Grupa posłów chadeckich wystąpiła z inicjatywą, aby o ewentualnym dopuszczeniu Chińczyków do budowy sieci 5G decydował Bundestag. Szef komisji spraw zagranicznych w Bundestagu Norbert Roettgen i chadecki specjalista ds. wywiadu Christoph Bernstiel zapowiedzieli, że sprawa ta zostanie poruszona na zjeździe partii CDU na początku grudnia w Lipsku. Jak twierdzi „Bild Zeitung“, inicjatywę tę podpisze ponad trzydziestu posłów CDU.

Niemiecki wywiad oraz kontrwywiad od początku ostrzegał rząd Angeli Merkel o niebezpieczeństwie zwiększenia ataków szpiegowskich ze strony chińskich tajnych służb.

Czesław Makulski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert