AktualneSpecials

Partie tworzące koalicję tracą poparcie

Instytut FORSA przeprowadził w dniach 11.06. – 14.06.2019 roku na zlecenie telewizji RTL i n-tv na reprezentatywnej grupie 2001 dorosłych sondaż preferencji wyborczych.

Chadecy i socjaldemokraci regularnie tracą w Niemczech poparcie społeczne. Według najnowszych sondaży, na pierwszym miejscu znajduje się partia Zielonych, wyprzedzając CDU i nieoczekiwanie eurosceptyczną AfD, na czwarte miejsce spadła SPD. W Niemczech w dość szybkim tempie następuje nieoczekiwana zmiana w preferencjach politycznych. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w teraz, to na Zielonych zagłosowałoby 27% Niemców, na koalicję CDU i CSU tylko 24 %, a na SPD tylko 11% – byłby to najgorszy wynik w powojennej historii tej partii. Członek CDU i były szef kontrwywiadu Hans Georg Maassen twierdzi, że spadek poparcia dla chadeków jest spowodowany dotychczasową polityką Angeli Merkel. „Mam wrażenie, że pani Merkel nie jest w stanie dokonać żadnych zmian i dlatego powinien to zrobić ktoś inny“ – powiedział Maassen w radiu Deutschlandfunk. Jego zdaniem CDU musi ponownie stać się partią prawicową. Maassen nie wyklucza w przyszłości koalicji w AfD.

Sondaż preferencji wyborczych na zlecenie telewizji RTL i N-TV w dniach 11 – 14.06. przeprowadził na reprezentatywnej grupie 2001 dorosłych obywateli instytut FORSA.

Witold Wojtkiewicz

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert