Przydatne informacje

Niemcy: Protest niemieckich rolników

14 listopada niemieccy rolnicy przystąpili do protestu, który polega na zablokowaniu traktorami i innymi pojazdami rolniczymi ulic Hamburga.

W tym czasie w mieście trwa dwudniowa krajowa konferencja dotycząca ochrony środowiska i zasad wprowadzania reguł klimatycznych w produkcji rolnej. Rolnicy sprzeciwiają się obecnej polityce rolnej, która – ich zdaniem – pod pretekstem ochrony klimatu niszczy niemieckie rolnictwo.

Zablokowane miasto
„Polak w Niemczech“ dowiedział się, że czternastego listopada od rana Hamburg był całkowicie zablokowany. Od czwartej rano z siedmiu kierunków zaczęły wjeżdżać do miasta traktory i inne maszyny rolnicze. Policja w Hamburgu podawała komunikaty, że do centrum miasta jedzie ponad cztery tysiące maszyn. Ulice Hamburga i okolic przez kilkanaście godzin były nieprzejezdne. Korki na drogach krajowych i autostradach sięgały kilku kilometrów. Protest zorganizowali rolnicy zrzeszeni w ogólnokrajowym ruchu na rzecz porozumienia. Twierdzą oni, że restrykcyjna polityka klimatyczna i błędna polityka rolna Unii Europejskiej zagraża ich gospodarstwom rolnym i niszczy regionalną produkcję żywności.

Nie chcą takiej polityki rolnej
Rolnicy sprzeciwiają się niemieckiej i unijnej polityce rolnej oraz umowie handlowej pomiędzy Unią Europejską i krajami Ameryki Południowej, zrzeszonymi w organizacji gospodarczej Mercosur. Rzecznik prasowy rolniczego ruchu, który zorganizował protest, Dirk Andersen zapowiedział organizację dalszych podobnych akcji protestacyjnych. Poprzedni taki protest, obejmujący całe Niemcy, miał miejsce 22 października.

Iwona Rybka

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert