Przydatne informacje

Polski premier chce europejskiego „Planu Marshalla“

W artykule umieszczonym 26.05 na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Unii Europejskiej o zespołowe działania w walce z „koronakryzysem“. Polski premier wyraził nadzieję, że w dobie obecnego kryzysu pojawiające się w poprzednich latach pomysły tworzenia „Europy Dwóch Prędkości“ już nigdy nie powrócą.

Mateusz Morawiecki powiedział, że dziś Unii potrzebny jest ambitny wspólny plan ratunkowy. „Reakcja Unii Europejskiej musi być zdecydowana, aby dać naszemu kontynentowi dźwignię do rozwoju“ – powiedział premier. Morawiecki podkreślił, że aby ustrzec się przed dalszymi podziałami ekonomicznymi, zwłaszcza między starymi i młodymi państwami Unii Europejskiej, trzeba przyjąć jednolity front. „Pandemia koronawirusa dotknęła jednakowo całą Europę, a zatem reakcja na nią również powinna być wspólna“ – powiedział polski premier.

 

Reformy i demokratyczne wybory

W kwestii wyborów prezydenckich w Polsce Mateusz Morawiecki zapewnił, że będą one bezpośrednie, równe, tajne i powszechne. Pytany o sądownictwo, polski premier ponownie przypomniał, że organizacja sądów leży w gestii suwerennych decyzji państw unijnych. „Nominacje prezesów sądów w Cechach i w Niemczech nie budziły takiego zainteresowania i nie były tak krytykowane przez komisję Europejską“ – zauważył premier, przypominając, że nowy prezes niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego był czynnym politykiem.

 

Stawiamy na Amerykę

Odnosząc się do polityki na linii Europa-Ameryka Mateusz Morawiecki powiedział, że USA oraz Unia Europejska mają wspólne wartości, takie jak: demokracja, wolność, godność ludzka i prawa człowieka. Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić bezpieczeństwo Europy bez udziału Ameryki. „Żyjemy w czasach zmian, niestabilności, w trudnej i dynamicznie zmieniającej się epoce. Europa musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dobra, rozsądna współpraca USA i Europy to warunek sprawiedliwego ładu światowego“ – powiedział Morawiecki w niemieckim dzienniku.

Wam

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert