Aktualne

MSZ Niemiec: „Rząd podtrzymuje swoją odpowiedzialność za zbrodnie w Polsce“

„Rząd Federalny podtrzymuje swoją historyczną odpowiedzialność za zbrodnie narodowosocjalistycznych Niemiec w Polsce“ – odpowiedział przedstawiciel niemieckiego MSZ na pytanie PAP, czy RFN próbowała zadośćuczynić ofiarom i ich rodzinom za niemieckie zbrodnie popełnione podczas Powstania Warszawskiego.

„Rząd Federalny podtrzymuje swoją historyczną odpowiedzialność za zbrodnie narodowosocjalistycznych Niemiec w Polsce. Zaangażowanie w walkę z zapomnieniem i przyjęcie odpowiedzialności za najciemniejsze rozdziały polsko-niemieckiej historii ma nadal wysoki priorytet“ – przekazał niemiecki MSZ.

Rząd Federalny „chciałby świadomie przeciwdziałać białym plamom w pamięci zbiorowej w Niemczech – chcemy pamiętać o szczególnych cierpieniach polskiej ludności cywilnej w czasie II wojny światowej“ – dodał resort, zaznaczając zarazem, że federalny minister spraw zagranicznych Maas w swoim przemówieniu 1 sierpnia 2021 upamiętniającym Powstanie Warszawskie powiedział, że „niemiecki okupant dokonał na Woli szczególnie okrutnej masakry niewinnych ludzi“ w celu zlikwidowania miasta Warszawy i jego mieszkańców.

„Rząd niemiecki nie pozostawił żadnych wątpliwości co do niemieckiej odpowiedzialności za te zbrodnie“ – zapewnił niemiecki MSZ, dodając, że z tego właśnie powodu ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven regularnie bierze udział w uroczystościach upamiętniających i wspomina ofiary składając wieńce, jak ostatnio, 5 sierpnia 2021 r., na Woli.

AZ

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert