AktualneSpecials

Jak głosować za granicą w wyborach 2023

Dla wszystkich Polaków przebywających za granicą w dniu wyborów, rząd uruchomił system umożliwiający ich rejestrację w spisie wyborców prowadzonym przez konsulów. Dzięki temu będą mogli oni oddać swój głos w wyborach do Sejmu RP, Senatu RP oraz w referendum ogólnokrajowym w 2023 roku.

Zanim jednak przystąpisz do rejestracji, upewnij się, że masz przy sobie:

  • Twój numer PESEL,
  • Ważny polski paszport lub dowód osobisty (jeśli planujesz głosować w państwie członkowskim UE lub w kraju, do którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu, takim jak Norwegia czy Szwajcaria),
  • Adres zamieszkania za granicą,
  • Adres e-mail lub numer telefonu.

Ważne jest również, aby sprawdzić, czy wybrany obwód głosowania znajduje się w okręgu konsularnym, w którym będziesz w dniu głosowania. Jeśli masz wątpliwości, odwiedź polskie przedstawicielstwa na świecie.

Aby rozpocząć proces rejestracji, wystarczy kliknąć przycisk ‚ROZPOCZNIJ REJESTRACJĘ‘ na stronie. Po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych, wybierz państwo i komisję wyborczą, w której chcesz głosować, a następnie wypełnij formularz.

Uwaga! Przy wyborze obwodu głosowania zwróć uwagę na liczbę zarejestrowanych wyborców. Jeśli w danym państwie utworzono kilka obwodów, zalecamy wybór tego z najmniejszą liczbą zarejestrowanych osób.

Podawaj swoje dane dokładnie, zgodnie z tym, jak są one zapisane w twoim dokumencie tożsamości. Pamiętaj o znakach diakrytycznych i dokładnym adresie zamieszkania za granicą.

Jeśli napotkasz problemy podczas rejestracji online, możesz również zwrócić się bezpośrednio do konsula:

  • Składając wniosek w formie papierowej z podpisem,
  • Wysyłając skan lub zdjęcie podpisanego wniosku na adres e-mail konsula.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o warunkach głosowania za granicą, polecamy odwiedzenie strony Państwowej Komisji Wyborczej. Dodatkowe informacje dostępne są również tutaj.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert