AktualneSpecials

MSZ: Katyń na zawsze pozostanie symbolem sowieckiej zbrodni

„Usuwanie polskich flag nie wymaże pamięci o polskich bohaterach, niszczenie ich grobów nie zatrze winy ich oprawców – Katyń na zawsze pozostanie symbolem sowieckiej zbrodni” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, opublikowanym 28 lipca 2022 roku. MSZ przypomniało, iż 22 lata temu otwarto polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, upamiętniający ofiary mordu dokonanego przez NKWD w 1940 roku.

„Usuwanie polskich flag nie wymaże pamięci o polskich bohaterach, niszczenie ich grobów nie zatrze winy ich oprawców – Katyń na zawsze pozostanie symbolem sowieckiej zbrodni” – napisali przedstawiciele resortu, nawiązując do wydarzeń z końca czerwca, kiedy to władze rosyjskie zdjęły polskie flagi z cmentarza wojennego w Katyniu. O sprawie poinformował wówczas niezależny rosyjski portal Meduza.
Polskie MSZ zareagowało wówczas wysłaniem noty dyplomatycznej do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych. „Protest został złożony i zobaczymy, co zrobią z tym rosyjskie władze. Pojawia się straszne skojarzenie mordowania pamięci tych żołnierzy po raz drugi” – powiedział wówczas rzecznik polskiego MSZ.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert