AktualneSpecials

Polonia United Berlin – członek Związku Polaków w Niemczech – organizuje pomoc dla ukraińskich dzieci

Pierwszy raz do Stalowej Woli pojechaliśmy 10 marca 2022, a na początku kwietnia byliśmy tam po raz drugi. Dostarczyliśmy paczki, a w nich: chemia, żywność, zabawki, smoczki, butelki i wiele innych niezbędnych rzeczy, np. bardzo potrzebną pościel.

W Stalowej Woli znajduje się 7 placówek, w których obecnie przebywają dzieci z Ukrainy. Wielkie jest zaangażowanie prezydenta Stalowej Woli – Lucjusza Nadbereżnego, który wkłada całe serce i swój czas w pomoc uchodźcom. Wspierają go współpracownicy i wolontariusze. Spotkaliśmy się także z właścicielami Dworu Ordynata – Dorotą i Pawłem Madejami, którzy u siebie zapewnili całkowitą opiekę matkom z dziećmi z Ukrainy. Mieliśmy możliwość zobaczyć się z uciekinierami. Spotkanie bardzo nas wzruszyło; opowiadali nam, jak wygląda teraz ich życie bez mężów, ojców ich dzieci, jak opuszczali swoje domy, zostawiając praktycznie wszystko, wyjeżdżając tylko z jedną walizką.

Ciężka była ich podróż do Polski i pełna tragicznych przeżyć. Mówili, jak wielką pomoc i wsparcie dostają tu na miejscu, gdzie obecnie mieszkają. Specjalnie dla nas jedna z mam – Marinka upiekła pyszną szarlotkę i usmażyła serniczki… Wracaliśmy do Berlina zmęczeni, ale szczęśliwi. Po drodze wiele przygód, np. zepsuty samochód, dwugodzinne szukanie następnego. Bardzo pomogli nam wtedy Monika i Rafał Piechocińscy, którzy od razu podstawili swojego prywatnego busa. W organizację pomocy dla Ukraińców zaangażowały się szkoły: Schule am Schloss – klasa 9c, der Ruth Cohn Schule in Charlottenburg, Katharina Heinroth Schule – klasa 1 d, osoby prywatne, Rafał i Monika Piechocińscy, dr Krzysztof Jakubek oraz Ambasada RP w Berlinie, Związek Polaków w Niemczech i Polonia United Berlin – szkółka piłkarska.

Trenerzy Polonia United Berlin prowadzili treningi dla dzieci z Ukrainy. Dzięki naszym sponsorom młodzi piłkarze otrzymali buty i stroje sportowe. Organizowaliśmy dla nich poczęstunki (napoje, słodycze). Umożliwiliśmy chłopcom wraz z ich rodzinami zwiedzenie Stadionu Olimpijskiego w Berlinie i West Alliierte Museum.
Akcja pomocy nie jest zakończona…

Tekst i zdjęcia Sławomir Strychoń – trener Polonia United Berlin

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert