Aktualne

Prezydent Duda: „Białoruś prowadzi atak hybrydowy przeciwko Polsce”

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ stwierdził, że Białoruś o prowadzi ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie.

„Od wielu tygodni reżim Aleksandra Łukaszenki sprowadza do swojego kraju dziesiątki tysięcy zdesperowanych mieszkańców Bliskiego Wschodu, których pod pałkami policyjnymi zmusza do przekraczania naszych granic i próbuje wywołać sztuczny ‘kryzys humanitarny’. Ludzie ci koczują potem na granicy, a reżim jest głuchy na nasze oferty udzielenia im pomocy humanitarnej. Ludzie ci, imigranci, traktowani są przez reżim jak pionki w politycznej rozgrywce, obrażana jest ich godność i elementarne prawa“ – stwierdził prezydent Duda.

„Nie ustąpimy w tym kryzysie, bo nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów, na wykorzystywanie ich trudnego położenia do działań wymierzonych w bezpieczeństwo naszych granic. Mówię to też jako przywódca Państwa, które doskonale potrafi rozróżnić kryzys humanitarny od działań hybrydowych i które wraz z sojusznikami uczestniczyło zaledwie parę tygodni temu w akcji ratowania uchodźców na lotnisku w Kabulu“ – dodał.

Prezydent Duda podkreślił, że w Polsce schronienie i pracę uzyskało blisko 150 tys. Białorusinów, w tym tysiące uczestników protestów przeciwko reżimowi Łukaszenki. „Mówiłem niedawno naszym białoruskim braciom, że są u nas mile widziani i że Polska będzie dla nich domem tak długo jak uznają to za stosowne i konieczne“ – podkreślił.

Andrzej Duda odniósł się w swoim przemówieniu także do niedawnego szczytu Platformy Krymskiej, jaki odbył się w Kijowie.

„Byłem tam jednym z nielicznych przywódców bogatej Północy. Szukałem tam wzrokiem tych, którzy zbudowali i zaakceptowali budowę Nord Stream 2. Nie znalazłem ich“ – stwierdził polski prezydent.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert