Aktualne

Rozmowy o polsko-duńskiej współpracy

– Istnieje ogromny, wciąż niewykorzystany potencjał współpracy polsko-duńskiej w dziedzinie wysokich technologii – mówił dziś wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski w Kopenhadze. Głównymi punktami wizyty był udział w Duńskich Dniach Morza i rozmowy w duńskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Wiceszef polskiej dyplomacji uczestniczył w seminarium poświęconym współpracy technologicznej w sektorze morskim, zorganizowanym w ramach Duńskich Dni Morza.

– Sektor IT w Polsce jest postrzegany jako najsilniejszy i najszybciej rozwijający się w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślił wiceminister Marek Magierowski – Jesteśmy silnym i odpowiedzialnym partnerem biznesowym, oferujemy szerokie możliwości inwestycyjne i chętnie angażujemy się we wspólne przedsięwzięcia. Potencjał Polski i Danii jest większy niż nasze dwa rynki krajowe postrzegane odrębnie – zaznaczył. Wspomniał też, że w Polsce inwestuje i działa ponad 800 duńskich przedsiębiorstw. – Tworzą miejsca pracy i przyczyniają się do naszego wzrostu gospodarczego, a zarazem korzystają z obecności na 38-milionowym polskim rynku – dodał.

Wiceminister zaprosił także zgromadzonych do udziału w Światowych Dniach Morza w Szczecinie, które odbędą się w połowie czerwca.Dania jest jednym z wiodących krajów w obszarze gospodarki morskiej na świecie, a tamtejsze przedsiębiorstwa i ośrodki badawcze są zaangażowane w poszukiwanie nowych rozwiązań w kwestii alternatywnych paliw czy też nawigacji.

Podczas wizyty wiceszef polskiego MSZ rozmawiał z dyrektorami ds. rynków zagranicznych Duńskiej Konfederacji Przemysłu o duńskim modelu promocji biznesu oraz polsko-duńskiej współpracy gospodarczej.

Wiceminister Magierowski wziął również udział w konsultacjach z duńską wiceminister spraw zagranicznych Susanne Hyldelund. – Dania jest dla nas ważnym i godnym zaufania partnerem. Mamy podobne podejście zarówno do kwestii bezpieczeństwa jak i kluczowych obszarów współpracy europejskiej – stwierdził. Strony zadeklarowały wsparcie dla projektu gazociągu Baltic Pipe. – To idealny przykład dobrej polsko-duńskiej współpracy. Z pewnością przyczyni się on do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział wiceszef polskiego MSZ.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert