Aktualne

Szef polskiej dyplomacji udaje się z wizytą do Tirany

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz uda się najbliższy poniedziałek, 7 maja br., z roboczą wizytą do Republiki Albanii.

Przeprowadzi rozmowy z ministrem Europy i spraw zagranicznych Ditmirem Bushatim. Zostanie też przyjęty przez prezydenta Ilira Metę i premiera Ediego Ramę. Wizyta ministra Czaputowicza potwierdza wolę ze strony Polski do rozwijania bardzo dobrych stosunków polsko-albańskich zarówno w dziedzinach gospodarki i obronności, jak i kultury oraz edukacji. To także wyraz uznania dla osiągnięć Albanii w dążeniu do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, które zostały docenione także przez Komisję Europejską w kwietniowym raporcie rozszerzeniowym. Dokument ten zawiera bezwarunkową rekomendację dla państw członkowskich do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią, co Polska zdecydowanie popiera.  

Podczas wizyty ministrowie spraw zagranicznych Polski i Albanii wspólnie zainaugurują „Konferencję Tirańską”, w ramach której Polska będzie się dzielić swoimi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do wzmocnienia zdolności administracyjnych albańskich instytucji oraz ich efektywności w przyjmowaniu unijnych standardów. Szef polskiej dyplomacji wygłosi także wykład w Albańskim Instytucie Studiów Międzynarodowych na temat perspektyw polityki Polski i – szerzej – Unii Europejskiej wobec regionu Bałkanów Zachodnich, a także wizji przyszłości UE.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert