Aktualne

Polonia tworzy za granicami propolskie lobby

Prosimy Polonię o to, by broniła dobrego imienia Polski i tworzyła propolskie lobby w każdym miejscu, w którym jest.

To dwa niezwykle ważne, bieżące zadania – mówił w sobotę w PR24 wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Wiceminister podkreślił, że rząd zawsze apeluje do Polonii o „kilka rzeczy“. „Pierwsza rzecz to oczywiście utrzymanie polskości w następnych pokoleniach, stąd tak mocno stawiamy na język polski, na formację w języku polskim, ale dwa zadania takie bieżące, niezwykle ważne i niezwykle ważne też dla Polski to obrona dobrego imienia Polski i tworzenie propolskiego lobby w każdym miejscu, gdzie Polonia jest“ – podkreślił.

Nawiązując do tych zadań, wiceminister podał przykład Kanady jako państwa, które jego zdaniem jest „chyba najlepszym miejscem, gdzie widać przepaść“, jeśli chodzi o skuteczność mniejszości polskiej oraz mniejszości ukraińskiej. Jak mówił, w Kanadzie Ukraińców jest „niewiele więcej“ niż Polaków. Mimo to, jak podkreślił, mają oni „bardzo duży wpływ na opinię publiczną, na media“, mają także kilku swoich parlamentarzystów. „W zasadzie wypracowali sobie następującą pozycję: Kanada jest najbardziej proukraińskim krajem na świecie“ – powiedział wiceminister.

Dyskusję na temat dobrego imienia Polski wywołała ostatnio w mediach polskich i zagranicznych nowelizacja ustawy o IPN, krytykowana m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni“.

Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Źródło: PAP

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert