HistoriaKultura

Ambasador Andrzej Przyłębski uczcił bohatera

Ambasador Andrzej Przyłębski uczcił w dzień Wszystkich Świętych pamięć Marszałka Błażeja Stolarskiego

W tym szczególnie trudnym okresie pandemii Covid 19, gdy nie wszyscy możemy licznie odwiedzać groby naszych najbliższych członków rodzin, zmarłych przyjaciół oraz tych wszystkich rodaków, spoczywających
na niemieckiej ziemi, pochowanych często w bezimiennych, masowych mogiłach, cieszę się, że nie jestem tu sam. Towarzyszy mi niemiecka Polonia, której przedstawiciele, podobnie jak polscy dyplomaci w Niemczech, nie zapominają w tych dniach o Polakach pochowanych w Niemczech. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę, że poza Polską właśnie niemiecka ziemia jest największym cmentarzem wojennym polskich obywateli – powiedział Ambasador Przyłębski.

Polski Ambasador razem z przedstawicielami Związku Polaków w Niemczech, z wiceprezes Związku Anną Wawrzyszko na czele oraz działaczami i trenerami Młodzieżowej Polonijnej Kadry Berlina „Polonia United” złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie wicemarszałka Senatu RP Błażeja Stolarskiego i 20 Polek, robotnic przymusowych, które zginęły w Berlinie w czasie bombardowań alianckich. – W Niemczech święta te mają dla nas Polaków szczególny wydźwięk, ponieważ podczas II wojny światowej straciło tu życie wielu naszych rodaków, w obozach koncentracyjnych, w hitlerowskich więzieniach i na robotach przymusowych. To ważne, by o nich pamiętać podczas tych szczególnych listopadowych świąt – dodał Ambasador. Dzisiaj w Dzień Wszystkich Świętych i jutro w Dzień Zaduszny polscy konsulowie generalni i polscy dyplomaci odwiedzą polskie groby i miejsca pamięci na terenie całej Republiki Federalnej Niemiec, gdzie spoczywają polskie Ofiary II Wojny Światowej.

Ambasada RP

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert