AktualnePrzydatne informacje

Duże zainteresowanie wyborami wśród Polonii

Coraz więcej Polaków przebywających w Niemczech bierze udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W komisji Obwodowej w Ambasadzie RP w Berlinie swój głos oddała Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz Ambasador RP w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski

W rozmowie z „Polakiem w Niemczech“ Julia Przyłębska przypomniała, że wybory to fundament demokracji i obywatelski obowiązek, który upoważnia obywateli do późniejszej oceny tych, których wcześniej wybrali. „Każdy powinien uczestniczyć w wyborach. Jeśli dokonaliśmy wyboru, to możemy później rozliczać tych, których wybraliśmy. Jeśli nie idziemy na wybory, to inni za nas wybierają. Dla wszystkich jest to ważne, również dla Polaków, od tego zależy kształt przyszłego parlamentu. Ważny i mocny głos Polski ma wpływ na przyszłość nas wszystkich, Europejczyków i Polaków“.

Coraz więcej Polaków chce głosować
Jak dowiedział się „Polak w Niemczech“, w tym roku do oddania głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarejestrowało się w Niemczech ponad dwa razy więcej Polaków niż w poprzednich latach. Do poszczególnych komisji zgłaszali się również polscy obywatele, pragnący oddać głos na podstawie odpowiednich zaświadczeń. Tylko w Berlinie zarejestrowano ponad 2000 upoważnionych do głosowania, podobną ilość zarejestrowano w hamburskich komisjach wyborczych. Polacy mogli zagłosować także w Kolonii, Frankfurcie nad Menem oraz w Monachium i Karlsruhe.

Rozmawialiśmy z chętnymi do oddania głosu
Przed komisją wyborczą w Polskim Instytucie w Berlinie spotkaliśmy m.in. mieszkańców Warszawy. „My jesteśmy z Warszawy i specjalnie ze sobą wzięliśmy zaświadczenia, żeby móc głosować, świadomie podjąć decyzję i mieć wpływ na wydarzenia w kraju i w Unii Europejskiej“ – powiedziała nam polska rodzina. Młoda kobieta, od sześciu lat w Niemczech, wyznała: „Obserwuję, co się dzieje w Niemczech, jakie zachodzą zmiany i jaki wpływ mają te zmiany na Polskę i na inne kraje Europy. Dlatego uważam, że uczestnictwo w tych wyborach jest naprawdę bardzo ważne, wręcz decydujące“. Wszyscy nasi rozmówcy, których było naprawdę wielu, twierdzili, że mają świadomość tego, że tylko czynny udział w wyborach daje im szanse na dokonanie prawdziwych zmian.

Waldemar Maszewski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert