Przydatne informacjeSpecials

Jak zrozumieć, że mój pies jest smutny?

Na to pytanie psy zdają się odpowiedzieć niemym, smętnym spojrzeniem, którym potrafią skutecznie manipulować. Ale jak odgadnąć, kiedy smutek naszego psa jest prawdziwy?

Subtelny szelest opakowania z chipsami, zarzut wyrzutu na nasze kolana i poruszające spojrzenie, które sprawia, że serce się topi. Każdy właściciel psa nie jest w stanie oprzeć się takiemu żałobnemu wyrazowi twarzy. Ale kiedy ta pokazana smutek przestaje być kalkulacją, a co mogłoby być powodem mojego psa, że jest naprawdę smutny? Czy cierpi z powodu nieszczęśliwej miłości, tęskni za miejscem, człowiekiem, czy może ostatnio zdarzył się jakiś przypadek żałoby w rodzinie?

Czy pies naprawdę może odczuwać smutek?

Czy może interpretujemy zbyt wiele w smutne spojrzenie psa? Zasadniczo czworonogi mają decydującą przewagę nad nami ludźmi: żyją tutaj i teraz. To oznacza, że nie muszą się już martwić o rzeczy, które leżą w przeszłości – tak samo, jak nie mogą się martwić o przyszłość. Psy tworzą jednak więzi i mogą pamiętać ludzi, zwierzęta i środowiska, które na nich zrobiły wrażenie. Dlatego te rzeczy i ludzie mogą im brakować. Czy zatem, gdy ktoś z ich otoczenia umiera, czy inny pies umiera, może się zdarzyć, że twój pies z tego powodu je mniej, nie śpi lub szuka twojego towarzystwa, ponieważ jest smutny.

Nie jest jednak jeszcze całkowicie jasne, czy jest to rzeczywiście forma smutku, czy pies reaguje na twoje nastroje i dostosowuje się do nich. Niemniej jednak, jest to prawdopodobne, że takie społeczne zwierzę jak pies jest w stanie odczuwać smutek.

Czy mój pies jest smutny?

Przyczyny są zazwyczaj mniej skomplikowane niż u nas ludzi i są dość oczywiste. W przypadku psa, na przykład, zmiana rutyny, krótszy spacer niż zwykle, za mało czasu na zabawę podczas spaceru, czy nieznane jedzenie, może prowadzić do smutku. Inna bolesna zmiana może być przyrost rodziny w postaci dziecka: psy często zazdroszczą i mogą czuć się pokrzywdzone. W takim przypadku nadal zwracaj swojemu psu dużo uwagi. Choroby i ból mogą również sprawiać, że twój pies jest smutny. Tak szybko jak taki smutek się pojawia, tak szybko zazwyczaj znika. Psy nie bez powodu uważane są za wesołki.

Niektóre psy pokazują również smutek, gdy bliska osoba umiera lub zniknie, na przykład z powodu rozstania lub rozwodu. Twój nastrój lub troski i cierpienia innej bliskiej osoby mogą wpływać na emocjonalne życie twojego psa. Psy są bardzo wrażliwe i podatne na język ciała i nastroje człowieka. Jeśli człowiek w otoczeniu twojego psa cierpi, jest bardzo prawdopodobne, że ten rodzaj smutku również odbije się na twoim psie. 

Uwaga: Jeśli twój pies wydaje się smutny przez kilka dni, może nie chodzić o smutek, ale o inne cierpienie. Zmiany zachowania mogą być również objawami choroby. Na przykład pies może cierpieć z powodu dolegliwości fizycznych lub bólu. Koniecznie skonsultuj to z weterynarzem!

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert