AktualnePrzydatne informacje

Setna rocznica powstania Związku Polaków w Niemczech

Uroczyste obchody odbyły się w sobotę w Berlinie. W ramach obchodów obyła się msza święta, spotkanie w ambasadzie, rozegrano też turniej piłkarski młodzieży polonijnej do lat 11, który obserwował poseł Michał Jach przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Jestem zaskoczony, widząc te tłumy kolorowo poubieranych chłopców i dziewcząt, którzy z wielkim zapałem ćwiczą, jak pewnie kiedyś Robert Lewandowski, który w Niemczech jest wielkim idolem młodzieży, w szczególności polskiej. Jest bardzo ważne, żeby Ci młodzi ludzie, czyli wsparcie ojczyzny, niekoniecznie finansowe, ale polityczne – mówił Jach.

Dowiedz się więcej: https://www.tvp.info/62065648/100lecie-zwiazku-polakow-w-niemczech

Minister Andrzej Dera odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy, który poruszył zagadnienie symbolu organizacji – Rodła.

– Rodło zastąpiło zakazane przez nazistów polskie godło i barwy narodowe. Tym samym nad Renem wielu rodaków zjednoczyło się wokół emblematu przedstawiającego królową polskich rzek oraz Kraków. Rodło pozostaje ważnym i otaczanym czcią znakiem, symbolem nieustępliwości, ofiarności i odwagi tych Polaków w Niemczech, którzy pragną strzec swojej narodowej tożsamości – przeczytał Dera.Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła to najstarsza organizacja polonijna w Niemczech. Powstała 27 sierpnia 1922 roku. W 1940 została jednak zdelegalizowana przez władze III Rzeszy, pięć lat później wznowiła swoja działalność.

Sejm podjął uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę utworzenia Związku Polaków w Niemczech. Jubileuszowy rok trwa, z tej okazji w Polsce jak i w Nieczech odbywa się wiele uroczystości.

 

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert