OpinieSpecials

Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

W uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą. Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych działaczom polonijnym, Aktów Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz wręczenie flag państwowych przedstawicielom organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie.

Prezydent powiedział, że nie było jeszcze takiej uroczystości Dnia Flagi RP, aby wręczał flagi, które pojadą tam, gdzie toczy się wojna. „Wręczam te flagi po to, aby dodały sił. Sił do zwycięstwa, mocy do codziennej pracy, do umacniania ojczyzn, po obu stronach granicy – i Ukrainy, i Białorusi, i Polski. Niech będą z Wami, niech łopoczą nad Wami na wietrze, niech dodają mocy”. Za wybitne zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, za działalność na rzecz środowisk polonijnych wręczone zostały: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Złote Krzyże Zasługi. Andrzej Duda dziękował wszystkim odznaczonym za wspaniałą i niezwykłą działalność, którą realizują, często ryzykując życiem na terenach, gdzie toczy się wojna. „Z całego serca jestem za to wdzięczny”. Prezydent wręczył też Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego rodzinom z Białorusi i Ukrainy. Agata Kornhauser–Duda dziękowała Polonii Amerykańskiej za ofiarne wspieranie ukraińskich uchodźców i tych, którzy pozostali na Ukrainie. Wcześniej na warszawskim Placu Zamkowym Para Prezydencka uczestniczyła w uroczystości podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Po uroczystości Prezydent z Małżonką rozdawali flagi osobom, zgromadzonym na placu Zamkowym. „Codziennie nasze biało–czerwone barwy napełniają nas dumą” – powiedział Prezydent. W podniosłym święcie 2 maja w Warszawie Polonię z Niemiec reprezentowały zarządy Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego oraz Związku Polaków w Niemczech.

Anna Wawrzyszko
wiceprezes ZPwN

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert