SpecialsTurystyka

Ogrodzieniec – perła na Szlaku Orlich Gniazd

Jest takie miejsce na mapie Polski, które bez wątpienia o każdej porze roku pokazuje się ze swojej najlepszej strony. Na północy województwa śląskiego rozciąga się Jura Krakowsko-Częstochowska, a na jej terenie słynne zamki Szlaku Orlich Gniazd.

Na odcinku pomiędzy miejscowością Smoleń a Częstochową szlak przebiega w granicach województwa śląskiego. To jedno z najpiękniejszych miejsc Polski – unikalne pod względem przyrodniczym, krajoznawczym oraz historycznym. Skaliste wzgórza, wąwozy, doliny i jaskinie są charakterystycznym elementem krajobrazu. W tym wszystkim jest cisza i spokój… Ukształtowanie terenu sprzyja uprawianiu aktywnego wypoczynku, jest doskonałym miejscem na piesze i rowerowe wycieczki. Dobrze zorganizowane trasy, zadbane i oznakowane, zachęcają do całodziennych wypraw. Tamtejsze skałki i jaskinie są wymarzonym miejscem dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Rozległe tereny czekają na miłośników jazdy konnej i narciarstwa biegowego. Do głównych atrakcji turystycznych śląskiego odcinka Szlaku Orlich Gniazd należą ruiny zamków, pałace oraz atrakcje przyrodnicze na terenach chronionych, np.: rezerwaty przyrody na Górze Zborów, w dolinie Wiercicy oraz w Górach Sokolich.

 

ZAMEK OLSZTYN

Zamek powstał w XIV w. jako twierdza i jeden z elementów systemu obronnego od strony śląskiej. Do dziś zachował się tylko zarys budowli, ale najefektowniejsze są dwie wieże: okrągła i kwadratowa. Obecnie zamek jest tłem wielu imprez kulturalnych. W pobliżu Olsztyna znajdują się dodatkowo piękne rezerwaty przyrody, chroniące charakterystyczny jurajski krajobraz. Prawdopodobnie pod zamkiem znajduje się system jaskiń i korytarzy, wykutych w wapiennej skale, a tunel podziemny biegnie aż do klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Niepowtarzalna sceneria ruin zamku posłużyła niektórym reżyserom przy nakręceniu znanych filmów, np.: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Hrabina Cosel” czy „Demony wojny”.

ZAMKI W MIROWIE I BOBOLICACH

Bliźniacze zamki w Mirowie i Bobolicach łączy kilkukilometrowa ścieżka widokowa. Warto podejść i zobaczyć oba, bowiem Bobolice są po wielu latach prac gruntownie odrestaurowane, Mirów natomiast pozostaje zabezpieczoną i miłą dla oka ruiną.

ZAMEK BĄKOWIEC W MORSKU

Zamek pochodzi z XIV w., znajduje się, podobnie jak inne, znajduje się na skalistym wzgórzu, w centralnej części Jury. Został on wzniesiony z kamieni wapiennych, wkomponowanych w naturalną wapienną skałę. U podnóża skały znajduje się głęboka studnia, a dziedziniec otoczony jest fosą.

ZAMEK OGRODZENIEC W PODZAMCZU

Monumentalne ruiny położone są na najwyższym w zniesieniu Jury. Dzięki przeprowadzonej w ostatnich latach modernizacji, zamek zyskał zupełnie nową, jednokierunkową trasę zwiedzania, na której można podziwiać m. in.: odbudowane drewniane krużganki oraz dotrzeć do miejsc wcześniej niedostępnych dla odwiedzających. Zamek Ogrodzieniec również nocą skrywa wiele tajemnic. Wykonana niedawno iluminacja pozwala podziwiać ruiny po zapadnięciu zmroku. Wtedy na zamku w niesamowitej scenerii królują zjawy i duszki, barwnie przybliżające turystom legendy i historie tego miejsca. Ożywają one w sezonie letnim dzięki organizowanym tam dziesiątkom imprez: festyny, rycerskie turnieje czy nocne zwiedzania z atrakcjami.

ZAMEK PILCZA W SMOLENIU

Ta jurajska twierdza przetrwała w całkiem dobrym stanie. Prawie w całości zachowały się mury obronne zamków dolnych z obydwiema bramami i cylindryczna wieża. Z domów na zamku dolnym pozostały elementy przyziemia. Zamkowe wzgórze obejmuje rezerwat krajobrazowy „Smoleń”, którego obszar porastają stare buki i modrzewie. W okolicy jest kilkanaście skalnych ostańców oraz pięknych jaskiń. Zamków w tym regionie jest wiele, jednak nie tylko one zasługują na zainteresowanie. Na odwiedzających czekają liczne atrakcje.

STARY MŁYN W ŻARKACH

Zabytkowy, prawie 100-letni, odrestaurowany młyn elektryczny jest siedzibą Muzeum Dawnych Rzemiosł. W nim czekają na starszych ciekawe informacje, na młodszych zagadki i zadania zadania w formie zabaw. Żarki to urocze miasteczko, które od wieków znane było z takich rzemiosł, jak: szewstwo, bednarstwo, młynarstwo, piekarstwo czy kołodziejstwo. Z tym wszystkim można się zapoznać w muzeum.

PAŁAC RACZYŃSKICH i DWOREK KRASIŃSKICH w ZŁOTYM POTOKU

Pałac Raczyńskich nad Stawem Irydion i Dworek Krasińskich to przepiękne obiekty, otoczone prawie czterdziestohektarowym parkiem w stylu angielskim. Przez jego środek przepływa rzeka Wiercica, jej dolina stanowi rezerwat przyrody. Na terenie tego romantycznego zespołu pałacowo-parkowego znaleźć można również pomnik przyrody – jest nim ok. 600-letni dąb szypułkowy o nazwie „Dziad”. Podczas wypoczynku na Jurze, po trudach podróży i wędrówkach, warto również odwiedzić miejsce, gdzie zasmakować można wyśmienitej kuchni. ZAJAZD HETMAN – położony w malowniczej scenerii Jury – oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i myśliwskiej. Idealne miejsce na odpoczynek i zregenerowanie sił.. Szef kuchni specjalizuje się w podawaniu dziczyzny, do której umiejętnie dobiera lokalne składniki, tworząc ciekawe i smaczne kompozycje. Lokal jest członkiem Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”. W menu Śląskie Smaki można spróbować m. in. pasztetu z dziczyzny, kaczki rotmistrza czy zupy kalarepowej.
Zapraszamy na Jurę!

Podzamcze. Ruiny Zamku Ogrodzieniec. gm. Ogrodzieniec. pow. zawierciaÄski. woj. ælˆskie.

ŚLĄSKIE W INTERNECIE

Portal informacji turystycznej województwa śląskiego: www.slaskie.travel
Oficjalny portal Jury Krakowsko-Częstochowskiej. www.jura.travel
Szlak Orlich Gniazd: www.orlegniazda.pl
Szlak Kulinarny Śląskie Smaki:
www.slaskiesmaki.pl

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert