AktualneSpecials

Prezydent Duda: obecność Polski w NATO i UE to fundamenty naszego bezpieczeństwa

„Obecność Polski w NATO i UE to fundamenty naszego bezpieczeństwa i polska racja stanu” – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów 12 dramatycznym czasie.

W chwili największego kryzysu światowego bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej. Niczym niesprowokowany atak Rosji na niepodległą Ukrainę zszokował świat” – powiedział prezydent Andrzej Duda, stawiając tezę, że Władimir Putin poprzez wywołanie wojny na Ukrainie odwołał się wprost do dziedzictwa Związku Sowieckiego. „Do tego Imperium zła, jak kiedyś nazwał je amerykański prezydent i wielki przyjaciel Polski Ronald Reagan. To, co Rosja robi w Ukrainie, pokazuje, że to Imperium zła nigdy nie odeszło do historii i dzisiaj kolejny raz pokazuje swoje najgorsze oblicze” – stwierdził prezydent.

„Dlatego właśnie stąd, z Polski, z Warszawy nieustająco płynie do całego wolnego świata apel: nie możemy do marca z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Uczestnicy posiedzenia połączyli się zdalnie z prezydentem Ukrainy – Wołodymyrem Zełeńskim oraz sekretarzem generalnym NATO –  by Rosja podbiła wolnąnie podległą i demokratyczną Ukrainę. Musimy zwiększyć wysiłki i wsparcie dla walczącego narodu ukraińskiego. Niech Kijów i inne ukraińskie miasta nie podzielą losu zburzonej Warszawy. Zatrzymajmy zło. To jest wyzwanie dla całego wolnego świata” – zaapelował Andrzej Duda.

Odnosząc się do członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim stwierdził: „Polska jest bezpieczna, wstępując do NATO, staliśmy się częścią największego sojuszu obronnego w historii świata. Sojuszu, który opiera się na obronie wspólnych wartości i od ponad 70 lat zapewnia bezpieczeństwo swoim członkom. Zapewnia je w sposób niezachwiany w myśl zasady, wynikającej wprost z artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego – jeden za wszystkich, Jensem Stoltenbergiem. Owacją na stojąco został powitany ambasador Ukrainy w Polsce – Andrij Deszczyca.

„Niestety, nie jest to chwila na radosne świętowanie. Spotykamy się dzisiaj wszyscy za jednego”. „Dla Polski równie ważna jest obecność w NATO jak i Unii Europejskiej. To fundamenty naszego bezpieczeństwa. To polska racja stanu” – zaznaczył, podkreślając jednocześnie, że w jego opinii Ukraina w pełni zasługuje na to, aby włączyć ją do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jednak decyzja w tej sprawie musi należeć do narodu ukraińskiego. „To oni – Ukraińcy – muszą mieć prawo do decyzji, czy po zakończeniu wojny chcą być częścią sojuszu, czy wybiorą inną drogę do zapewnienia swojego bezpieczeństwa. Nikt nie ma prawa podjąć tej decyzji za nich. Nie ma i nie będzie nigdy naszej zgody na nową Jałtę” – zaznaczył polski prezydent, wyrażając jednocześnie nadzieję na dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert