AktualnePrzydatne informacje

Polska solidarna z Ukrainą

24 lutego rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę. Do Polski napływają rzesze uchodźców (wg danych Straży Granicznej, do połowy marca było ich ponad 1,6 mln), którzy są przyjmowani w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, gospodarstwach agroturystycznych, halach sportowych, a przede wszystkim w prywatnych domach Polaków.

Obywatele Ukrainy, zgodnie ze specjalną ustawą uchwaloną przez polski Sejm, zostali objęci darmową opieką medyczną oraz świadczeniami socjalnymi, np. 500 plus. Mogą liczyć nie tylko na zapewnienie żywności i dachu nad głową, ale także na darmowe ubezpieczenie OC samochodów oraz miejsca w szkołach dla dzieci. 12 marca w Warszawie odbył się marsz przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę, w którym uczestniczył premier Mateusz Morawiecki wraz z rodziną. Hasłem marszu, którego trasa wiodła z Placu Trzech Krzyży pod ambasadę rosyjską, było: „Matki wołają: przestańcie strzelać do dzieci”.

W marszu, oprócz premiera Morawieckiego i jego rodziny, uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu – Elżbieta Witek, ambasador Ukrainy w Polsce – Andrij Deszczyca, minister rodziny i polityki społecznej – Marlena Maląg, a także szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Michał Dworczyk.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert