ArchiwumHistoriaSpecials

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Niemczech

Polacy w Niemczech uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. W Berlinie odbył się bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Hamburgu została odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

 Z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie i Klub Sportowy FC Polonia Berlin zorganizowali Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Honorowy patronat objął ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski. „Uczczenie bohaterów antykomunistycznego podziemia jest nie tylko obowiązkiem ludzi mieszkających w Polsce, ale też Polaków mieszkających poza granicami naszej ojczyzny. Szczególnie jest to ważne wśród młodego pokolenia Polaków, które nie uczy się historii Polski w niemieckich szkołach. Jest to dla niego nie tylko potrzebna lekcja historii, ale również piękna lekcja patriotyzmu. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest też ważnym przekazem dla niemieckich partnerów, żeby wiedzieli, że dla Polski wojna nie skończyła się w maju 1945 roku. Chcemy im pokazać, że to święto wprowadzono w hołdzie dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, które walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych narodu polskiego, przeciwstawiło się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu“ – powiedział ambasador „ Polakowi w Niemczech”.

W Konsulacie Generalnym w Hamburgu wystawiono tablicę informującą o bohaterskich czynach Żołnierzy Wyklętych. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny została odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Czesław Makulski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert