AktualneArchiwumPrzydatne informacjeSpecials

Szok: Neonaziści i rasiści w Bundeswerze!

Tygodnik „Der Spiegel“ poinformował, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) przyznała, iż w ostatnich kilku latach faktyczna liczba ujawnionych żołnierzy z poglądami rasistowskimi i neonazistowskimi jest dużo większa niż zakładano.

Już w zeszłym roku berliński dziennik „Tagesspiegel“ sygnalizował rosnącą liczbę przypadków neonazistowskiego ekstremizmu w niemieckiej policji i Bundeswehrze. Tego typu ostrzeżenia pojawiały się regularnie od kilku lat, ale były lekceważone. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od dawna alarmuje, że powstaje w Niemczech neonazistowskie podziemie.

Poglądy nazistowskie zaczynają pojawiać się w Bundeswerze
W połowie lutego na zamkniętym spotkaniu przedstawiciel wojskowego kontrwywiadu przekazał te informacje członkom parlamentarnej komisji ds. wewnętrznych. Oficjalnie w 2018 roku z powodu udziału w rasistowskich ekscesach oraz ujawnienia poglądów rasistowskich lub neonazistowskich z wojska zwolniono jedynie czterech żołnierzy, a sześciu w roku 2017. W rzeczywistości kontrwywiad przyznał, że było ich minimum dziesięć razy więcej. Obecnie znanych jest 450 takich podejrzanych przypadków. Specjalistka ds. obronności z partii Zielonych – Agnieszka Brugger skrytykowała działania kontrwywiadu wojskowego i rządu federalnego za powolne działanie i nierzetelną politykę informacyjną. „Działania kontrwywiadu w tym wypadku były zbyt powolne“ – powiedziała Brugger tygodnikowi „Der Spiegel“.

Rasizm i antysemityzm
Żołnierze podejrzani o sympatie neonazistowskie są oskarżani o antysemityzm, ksenofobię, rasizm, a nawet wyznawanie kultu Hitlera. Tak twierdzi ministerstwo obrony, opierając się na raporcie wojskowego kontrwywiadu. Pełnomocnik rządu do spraw obronności Hans-Peter Bartels powiedział agencji DPA, że Bundeswehra musi się dokładnie przyglądać takim przypadkom i będzie szybko i zdecydowanie reagować. „Żaden fan Hitlera nie może służyć w niemieckim wojsku“ – zapewnia Hans-Peter Bartels.

Likwidować, czy nie likwidować?
Od lat trwa spór dotyczący tego, czy likwidacja i zakaz działalności wszelkich partii neonazistowskich w Niemczech ograniczy, czy też wzmoże działalność grup nazistowskich. Istnieją poważne obawy, że próby likwidacji tego typu partii spowodują ich zejście do podziemia.

Witold Wojtkiewicz

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert