HistoriaKultura

Imię Jan: Pochodzenie i ciekawa historia

Imię Jan pochodzi z języka biblijnego, po hebrajsku Jochanan oznacza „Bóg jest łaskawy”. To wyjątkowo ulubione imię na świecie: Johannes, Hanes, Hans, John, Jack, Johny, Iwan, Janek, Jano, Janis, Jean, Juan, Jonas, Giovanni. Żeńska forma tegoż imienia: Johanna, Janina, Hanna, Nana, Jane, Janet, Jean, Jeanne, Juana, Anita, Giovanna.

Popularność imienia związana jest z postacią św. Jana Chrzciciela. Był on zwiastunem nadejścia Pana Jezusa, udzielił mu chrztu i jako pierwszy przelał za niego męczeńską krew.

Jan był jedynym synem Zachariasza i Elżbiety, krewnej Najświętszej Marii Panny. Anioł Gabriel zwiastował jego narodzenie i posłannictwo. W łonie matki został oczyszczony z grzechu pierworodnego. Urodził się 6 miesięcy przed Jezusem. Był prorokiem. Miał przygotowywać lud Izraela na przyjście Mesjasza i otwierać ich serca na jego powitanie.

Po śmieci rodziców wiódł samotne życie na pustyni. Uzyskawszy pełnoletniość (30 lat), występował publicznie, nauczał w pobliżu Jerycha, w Bretanii i innych miejscach, zadziwiając słuchaczy swoim trybem życia i strojem: „Miał bowiem za odzienie sierść wielbłąda i pas skórzany na biodrach. Żywił się zaś jedynie szarańczą i miodem leśnym”. (Łk 3,2-6; Mt 3,1-6).

 

 

Głosił Jan pojawienie się Zbawiciela na ziemi: „Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów” (Mt 3,11). Wzywał do wewnętrznego przeobrażania się i na znak odmiany życia udzielał chrztu. Gdy Jezus zjawił się nad Jordanem, by przyjąć chrzest, Jan rzekł do niego: „To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie” (Mt 3,13-14). Wysławiał Jezusa, mówiąc do tłumu: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”(J I, 29.36).

Za krytykę niezgodnego z prawem małżeństwa władcy Galilei Heroda II Antypasa z Herodiadą św. Jan został uwięziony w twierdzy Macheront. Pijany król, w dniu swoich urodzin podczas uczty, zobowiązał się dać Salome (córce swojej nałożnicy) głowę Jana Chrzciciela. Ściętą głowę przyniesiono na misie do pałacu i wręczono Salome; ta podała ją swojej matce.

Męczeńska śmierć św. Jana zapoczątkowała kult proroka. Już od IV wieku powstawały kościoły ku jego czci. Najsłynniejszy z nich to Bazylika św. Jana na Luteranie.

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Berlinie od 2004 roku gromadzi wiernych na mszach w języku polskim i nazywana jest też „Bazyliką Trzech Janów”. Pierwszym patronem jest św. Jan Chrzciciel. Drugi Jan – św. Jan Bosko – przybył wraz z salezjanami, sprawującymi posługę duszpasterską w Polskiej Misji Katolickiej. Trzeci Jan – to św. Jan Paweł II, którego relikwie znajdują się w bazylice.

Barbara Krajewska

Anna Mansfeld-Slaski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert