Kultura

Nauka języka polskiego w Niemczech: Szkoła jako wspólnota

Warto zachować umiar i odpowiednie granice, aby utrzymać równowagę pomiędzy rzeczywistością realną, a wirtualną – mówi w rozmowie z „Polakiem w Niemczech” Renata Kaczmarek, wiceprzewodnicząca działającego w siedmiu landach Związku Nauczycieli Języka Polskiego i Pedagogów w Niemczech.

Jak obchodzili Państwo tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej i czego życzą sobie Państwo w nadchodzącym roku szkolnym – zarówno dla siebie, jak i dla uczniów?

– W naszym regionie (Nordrhein-Westfalen) tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela, przypadł w czasie ferii jesiennych. W związku z tym życzenia od uczniów otrzymywaliśmy głównie drogą elektroniczną. Były to zazwyczaj tradycyjne życzenia pomyślności, zdrowia i satysfakcji z pracy. Z kolei my, jako nauczyciele, życzymy uczniom wytrwałości w nauce oraz sukcesów w szkole.

Jakie najważniejsze wydarzenia tożsamościowo-kulturalne planują Państwo na nadchodzący rok szkolny?

– Do końca roku kalendarzowego zaplanowaliśmy trzy kluczowe wydarzenia: Święto Niepodległości 11 listopada, Andrzejki oraz Wigilię. Tradycyjnie w dalszej części roku odbędą się Jasełka, Dzień Matki, Dzień Dziecka oraz uroczyste zakończenie roku szkolnego.

Jak ocenia Pani wpływ najnowszych technologii na kształcenie i wychowanie uczniów?

– Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy wciąż w fazie prób, jeśli chodzi o wykorzystywanie nowych technologii w edukacji. Na pełną ocenę efektów musimy jeszcze poczekać, ale już teraz wiemy, że kluczowe jest zachowanie umiaru i odpowiednich granic, aby utrzymać równowagę pomiędzy rzeczywistością realną a wirtualną – mówi w rozmowie z „Polakiem w Niemczech” Renata Kaczmarek, wiceprzewodnicząca Związku Nauczycieli Języka Polskiego i Pedagogów w Niemczech, działającego w siedmiu landach.

Na jakich tradycjach opierają się drużyny harcerskie działające w Niemczech przy polskich szkołach?

– Drużyna harcerska to nie tylko miejsce rozwijania pasji i umiejętności, ale przede wszystkim wspólnota, która wspiera i inspiruje. Organizujemy różnorodne zajęcia, takie jak gry terenowe, warsztaty rękodzielnicze czy biwaki na łonie natury.

Jak planują Państwo uczcić tegoroczne Święto Niepodległości 11 listopada?

– Każdy nauczyciel ma dowolność w przygotowaniu uroczystości. Najczęściej uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują spektakl słowno-muzyczny, w który rodzice często angażują się kulinarnie. Charakter tego wydarzenia jest zawsze podniosły i wspólnotowy.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert