AktualneSpecials

Premier Morawiecki: „Nigdy nie odstąpimy od kwestii reparacji od Niemiec”

„Nigdy nie odstąpimy od kwestii reparacji wojennych od Niemiec” – zadeklarował w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia i Polskiego Radia 24 premier Mateusz Morawiecki.

Była to odpowiedź na oświadczenie ambasadora Niemiec w Polsce Thomasa Baggera, który stwierdził, że z punktu widzenia prawa sprawa reparacji jest zamknięta. „Ten temat jest puszką Pandory i lepiej, by ta puszka pozostała nietknięta”.

Premier Morawiecki nie zgodził się z tą tezą, co więcej – uznał, że „reparacje opłacałyby się również Niemcom”. „Wiem, że to może być szokujące, ale dla naszych polsko-niemieckich relacji – a daj Panie Boże, że będziemy kolejne tysiąc lat koło siebie żyli – naprawienie tej wiecznej, sekularnej straty, tych łez, tego morza krwi, chociaż w minimalnym stopniu przez właśnie uznanie reparacji byłoby czymś, jak najbardziej, ze wszech miar pozytywnym”.

W jego opinii reparacje przyczyniłyby się do zbudowania lepszych relacji pomiędzy obywatelami Polski i Niemiec. „Więc pan ambasador (Bagger) nie tylko myli się w sensie moralnym, ale myli się w sensie głęboko politycznym i społecznym, ponieważ byłoby to korzystne również dla Niemiec” – stwierdził premier, dziękując jednocześnie wiceszefowi MSZ, pełnomocnikowi rządu ds. reparacji Arkadiuszowi Mularczykowi za konsekwentne działania na rzecz uzyskania przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec.

W opinii Morawieckiego kwestia uzyskania reparacji będzie długim procesem, być może rozciągniętym na dekady. „Ale my od tego nigdy nie odstąpimy i wierzę, że kolejne pokolenia polityków będą się tego domagały”.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert