75. rocznica zamordowania Rotmistrza Witolda Pileckiego
25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim przy ulicy Rakowieckiej komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polskobolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, ochotnika do Auschwitz i autora raportu z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, przekazanego władzom zachodnim w celu poinformowania ich o tym, co dzieje się na terenach okupowanej Polski.
„Rotmistrz Witold Pilecki był bardzo dobrym dowódcą i bardzo dobrym człowiekiem. Przede wszystkim był dla wszystkich bardzo koleżeński, zawsze uśmiechnięty. Bardzo dbał o nas, łączników. Robił wszystko, żeby żaden z nas nie poległ.
Wspominam go, jako wspaniałego, pogodnego człowieka” – powiedział w rozmowie z PAP uczestniczący w uroczystościach 75. rocznicy zamordowania rtm. Witolda Pileckiego w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej, kpt. Janusz Walendzik ps. „Czarny”, który podczas Powstania Warszawskiego był łącznikiem i podkomendnym rtm.
Witolda Pileckiego w Zgrupowaniu AK „Chrobry II”. Hołd Rotmistrzowi Pileckiemu oddali przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. „Spotykamy się w niezwykle ważnym miejscu dla Polski, a jednocześnie strasznym, gdzie komuniści katowali i zamordowali ponad trzy tysiące wiernych synów i córek Rzeczypospolitej, gdzie więzieni byli żołnierze niezłomni i ci, którzy, nie zgadzali się ze zniewoleniem Polski przez sowietów po II wojny światowej i z narzuconą przez sowietów władzą. Bronili wolnej, suwerennej Polski do samego końca, do samego końca dla niej walczyli” – zaznaczył prezydent.
„Wśród nich był rotmistrz Witold Pilecki – jeden z absolutnie największych bohaterów nie tylko naszych, polskich, najwspanialszych żołnierzy II wojny światowej i Rzeczpospolitej, ale w ogóle największych bohaterów II wojny światowej”. Andrzej Duda zaznaczył, że 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. „Rotmistrz Witold Pilecki – bez wątpienia postać niezwykła, wielki patriota, człowiek niezwykłej szlachetności – jest światowym symbolem bohatera walczącego z totalitaryzmami. Walczył o wolność swojej ojczyzny i prawa człowieka z totalitaryzmem hitlerowskim i sowieckim”.