AktualneSpecials

Niemcy zaostrzają ograniczenia socjalne w walce z koronawirusem

Niemieccy wirusolodzy zalecają noszenie masek ochronnych w miejscach publicznych. Władze miasta Jena od przyszłego tygodnia wprowadzają obowiązek noszenia takich masek. Policja w Bawarii zwiększa kontrole i zapowiada surowsze karanie obywateli, którzy łamią zasady ograniczenia swobód socjalnych.

W Jednie od kwietnia zacznie obowiązywać nakaz noszenia masek ochronnych w budynkach użyteczności publicznej, w sklepach i środkach transportu publicznego. Szef Instytutu Roberta Kocha Lothar Wieler popiera ten obowiązek, twierdząc, że znacznie zmniejszy się w ten sposób ilość zakażeń koronawirusem.

„Maska ochronna chroni innych przed infekcją. Jeżeli ktoś sam jest zainfekowany, wtedy maska ochronna powoduje, że podczas kaszlu lub kichnięcia krople z wirusem nie rozprzestrzeniają się daleko i to chroni przed wzajemnym zarażaniem“

– powiedział w Berlinie Wieler.

Tego samego zdania jest większość niemieckich wirusologów. Premier Bawarii Marcus Soeder jest bardziej wstrzemięźliwy. Twierdzi on, że najpierw w brakujący sprzęt ochronny trzeba zaopatrzyć służbą medyczną. Dlatego zaapelował do władz federalnych o wdrożenie „Narodowego nadzwyczajnego programu produkcji masek ochronnych“.

Bawaria utrzymuje rygor

Premier Bawarii Marcus Soeder poinformował dziś, że zakaz wychodzenia z domów i inne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa będą utrzymane minimum do 19-go kwietnia. Marcus Soeder powiedział w Monachium, że rozmowy o ewentualnym łagodzeniu rygoru ograniczeń społecznych są przedwczesne. Jego zdaniem sytuacja w Bawarii, jak i w całym kraju jest bardzo poważna.

„W Bawarii musimy, podobnie jak to zrobiły inne landy ograniczenia przedłużyć, ale nie zaostrzyć. Informujemy, że do dziewiętnastego kwietnia przedłużamy nałożone na obywateli ograniczenia. Bawaria wspólnie z Badenią Wirtembergią jest szczególnie narażona. Bliskość Włoch i Austrii znacznie podnosi to ryzyko“ – powiedział premier Bawarii. Soeder zapowiedział, że w razie konieczności będą reaktywowanie zamknięte szpitale lub budowane nowe.

Także szefowa CDU Annegret Kramp-Karenbauer jak również kanclerz Angela Merkel są zdania, że wszelkie dyskusje o stopniowym likwidowaniu ograniczeń są obecnie zdecydowanie przedwczesne. Rzecznik rządu Steffen Seibert poinformował, że kanclerz, która odbywa domową kwarantannę, w tym tygodniu będzie poddana trzeciemu testowi na obecność koronawirusa. Dwa poprzednie dały wynik negatywny.

Stan epidemii w Niemczech bardzo poważny

Według najnowszych danych pochodzących z dnia 31.03.2020 roku z ministerstw zdrowia poszczególnych landów, w Niemczech stwierdzono dotąd ponad 63.000 przypadków koronawirusa. Zmarło 560 zakażonych nim osób. Według tych danych obecnie odsetek ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi w Niemczech 0,89 proc. Najwięcej zachorowań odnotowano w Nadrenii Północnej-Westfalii – 14.442, Bawarii – 14.437 i Badenii-Wirtembergii – 12.275.

Wam

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert