Otwarcie Placu im. Teressy Sciry w Hamburgu
W piątek, 12 kwietnia 2024 roku, na skrzyżowaniu Leo-Leistikow-Allee i Uferstraße w Hamburgu-Uhlenhorst, odbyło się oficjalne otwarcie placu „Teressa-Platz”.
Nazwa placu upamiętnia tragiczny los Teressy, córki Hanki Sciry, polskiej robotnicy przymusowej. Teressa zmarła po zaledwie dwóch dniach życia, 27 grudnia 1943 roku, w klinice dla kobiet w HH-Finkenau. Jej matka, deportowana z Polski, była zmuszona do pracy przymusowej w Hamburgu. W hamburskich szpitalach, obozach i miejscach zakwaterowania zmarło co najmniej 418 niemowląt i małych dzieci robotników przymusowych z powodu zaniedbań i niedożywienia, zwłaszcza dzieci matek pochodzących z Polski, Ukrainy, Białorusi i Rosji. „Te dzieci to jedne z najbardziej bezbronnych ofiar nazistowskiego terroru. Niektóre z nich umarły, zanim zdążono im nadać imię” – mówiła Isabel Permien, wiceprzewodnicząca Komisji ds. Edukacji, Kultury i Sportu urzędu Hamburg-Nord, podczas ceremonii.
Wydarzenie uświetniło obecność przedstawicieli polskich instytucji rządowych. Konsul Generalny RP w Hamburgu, Paweł Jaworski, wygłosił przemówienie inaugurujące uroczystość, a ks. dr Jacek Bystron, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu, odmówił modlitwę. Towarzyszył temu muzyczny akompaniament nawiązujący do ofiar – dzieci i niemowląt. Aneta Barcik wykonała kołysankę „Kotki dwa”, a przedstawiciele innych narodowości zaprezentowali kołysanki w swoich językach. Uroczystość przygotowała cała dzielnica, podkreślając jej symboliczne, lecz istotne znaczenie.