Aktualne

Zmarł Wiesław Gołas, wybitny aktor i żołnierz Szarych Szeregów AK

9 września 2021 roku zmarł Wiesław Gołas, twórca wielu niezapomnianych kreacji aktorskich, żołnierz Armii Krajowej, torturowany przez Gestapo. Wybitny aktor spoczął na warszawskich Powązkach.

„Odszedł twórca o wielkiej wrażliwości, wierny etyce swojego zawodu, patriota i bojownik o wolną Polskę“ – napisał w liście pożegnalnym prezydent Andrzej Duda.

W homilii pogrzebowej św. ks. Andrzej Chibowski stwierdził, że w aktorstwie Wiesława Gołasa „nie było praktycznie słabych punktów“. „Był wielkim i wszechstronnym aktorem. Mówił: ‘na swojej artystycznej drodze miałem szczęście spotkać wielkie osobowości polskiej sceny, znanych profesorów, reżyserów, aktorów. Wiele się od nich nauczyłem’. Wspominał bardzo ciepło Leona Schillera, Aleksandra Zelwerowicza, Aleksandra Bardiniego, który doskonale wyczuwał aktorstwo młodego adepta sceny, mówiąc o nim: ‘jeżeli chodzi o Gołasa to miałbym jedną wskazówkę dla reżysera – nie przeszkadzać’. To pan Gołas rozśmieszał trafną, mądrą i inteligentną satyrą, będąc jedną z gwiazd kabaretów. Pracował z największymi artystami polskiej sceny. Wszyscy go lubili i cenili“ – mówił.

„Z ciężkim sercem żegnam dzisiaj wybitnego artystę i wspaniałego człowieka. Uwielbianego przez publiczność, krytyków oraz całą społeczność twórców teatru, filmu, telewizji i estrady“ – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników ceremonii pogrzebowej.

„Odszedł twórca o wielkiej wrażliwości i kulturze ducha, wierny etyce swojego zawodu, patriota i bojownik o wolną Polskę. Niegdyś żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik brawurowych akcji podziemia niepodległościowego i więzień gestapo“ – zaznaczył prezydent Duda.

Wybitnego aktora żegnał Krzysztof Kumor ze Związku Artystów Scen Polskich. „Jestem przekonany, że teraz jesteś już u Pana, który nagrodzi cię za trudy życia i twoją sztukę, bo religia to miłość i radość, a ty dawałeś ludziom jedno i drugie. Dziękujemy ci za wszystko, drogi Wiesiu. Za twoją pogodę ducha, twój optymizm, za twoją przyjaźń, serce i poczucie humoru. Odchodzisz spełniony zawodowo, uwielbiany przez tłumy i otoczony miłością bliskich. Na zawsze pozostaniesz z nami we wspomnieniach, anegdotach czy serdecznej pamięci“ – zapewnił Kumor.

Wiesław Gołas został postanowieniem prezydenta Dudy pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury, za znaczący wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej“.

Oprac. Michalina Włodarska

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert