Skandal! ZDF nie musi przeprosić za kłamstwa
Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe kilka dni temu uznał, że telewizja ZDF nie musi podporządkowywać się wyrokowi polskiego sądu, który nakazał jej publikację przeprosin za użycie sformułowania o „polskim obozie zagłady”. Tym samym sędziowie Trybunału uchylili wyrok sądu apelacyjnego w Koblencji, który nakazał, aby ZDF przeprosił byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę za określenie „polskie obozy zagłady”.
W lipcu 2013 roku stacja ZDF nadała materiał dokumentalny poświęcony niemieckim obozom w Majdanku i Auschwitz, opatrując je określeniem „polskie obozy zagłady”. Przypomnijmy, że ZDF poinformowała na swoich stronach internetowych, że program ARTE (Deutschland) będzie emitował film „Verschollene Filmschätze”, dotyczący wyzwolenia polskich obozów zagłady Majdanek i Auschwitz. (org. Tekst: Die Entdeckung der polnischen Vernichtungslager Majdanek und Auschwitz durch sowjetische Soldaten im Juli 1944 und Januar 1945 hatte bei den Alliierten noch kaum für Aufsehen gesorgt). Były więzień niemieckich obozów zagłady (m.in. KL Auschwitz) Karol Tendera, gdy przeczytał na niemieckich stronach internetowych o „polskich obozach zagłady”, poczuł się wyjątkowo oburzony i postanowił ostro zaprotestować przeciwko fałszowaniu historii. Jak mówił, określenie użyte przez niemiecką telewizję, było obraźliwe dla wszystkich Polaków i przeprosiny powinny być skierowane właśnie do narodu polskiego.
Sprawa trafiła do sądu
Za pośrednictwem kancelarii prawniczej Lecha Obary zażądał od niemieckiej stacji przeprosin, oraz wpłaty kary pieniężnej na cele społeczne, w przeciwnym wypadku do sądu w Krakowie zostanie skierowany przeciwko ZDF pozew sądowy. Jako, że ZDF nie chciało przeprosić tak jak tego domagał się Tendera, sprawa trafiła do sądu w Krakowie. Były więzień niemieckich obozów sprawę wygrał. Sąd nakazał aby niemiecka telewizja ZDF w należny sposób przeprosiła Tenderę. Wyrok następnie został potwierdzony przez dwa kolejne niemieckie sądy apelacyjne. W końcu sprawa trafiła do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe. Ku zdziwieniu wielu Polaków, osób pokrzywdzonych przez Niemcy podczas II wojny światowej i nawet wielu Niemców – trybunał uchylili wszystkie dotychczasowe wyroki i wydał wyrok, że ZDF nie musi przepraszać.
Kuriozalne uzasadnienie
W pisemnym uzasadnieniu czytamy, że ZDF nie musi stosować się do wyroku, bowiem byłoby to sprzeczne z porządkiem prawnym kraju, w którym działa stacja, czyli w Niemczech, gdzie – jak napisano – obowiązuje prawo do wolności wypowiedzi i wolności mediów. „Telewizja ma prawo do wolności wypowiedzi” – czytamy w wyroku. Według niemieckiego trybunału, działania telewizji ZDF były wystarczające, bowiem po interwencji w tej sprawie ambasady RP określenie „polskie obozy zagłady” zamieniła na „niemieckie obozy zagłady na terenie Polski”. Sędziowie twierdzą, że telewizja ZDF osobiście dwa razy przeprosiła Karola Tenderę i przyznała się do błędu. To zdaniem Trybunału sprawę załatwiło do końca.
Waldemar Maszewski (autor jest korespondentem Polskiego Radia w Niemczech)