SpecialsTurystyka

Ślady dinozaurów w Polsce – fascynujące odkrycia w nieoczywistych miejscach

Odkrycia śladów dinozaurów w Polsce, od Borkowic na Mazowszu po Góry Świętokrzyskie. Poznaj historie naukowych odkryć, ciekawostki i mniej znane miejsca z prehistorycznymi tropami.

Polska może nie kojarzy się z dinozaurami tak bardzo, jak inne kraje, ale odkrycia ich śladów są tu niezwykle obiecujące. Choć szczątki kostne tych prehistorycznych stworzeń są rzadkością, to liczne tropy odnalezione w różnych regionach kraju przyciągają uwagę badaczy i turystów. Najnowsze odkrycia, szczególnie w Borkowicach na Mazowszu, rzucają nowe światło na historię tych gigantów.

Sensacyjne odkrycia w Mazowieckim „Jurassic Parku”

Choć Mazowsze nie kojarzy się z dinozaurami, to właśnie tutaj, w 2020 roku, odkryto setki doskonale zachowanych śladów dinozaurów. Naukowcy, prof. Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego i dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali, dokonali tego niezwykłego odkrycia w Borkowicach koło Przysuchy, na terenie kopalni iłów ceramicznych.

Podczas prac wydobywczych odsłonięto perfekcyjnie zachowane tropy, które dają naukowcom niepowtarzalną okazję do badania prehistorycznego życia. Dinozaury, które biegały, odpoczywały, a nawet pływały po błotnistych osadach, pozostawiły ślady, które zostały zachowane w wyjątkowych warunkach. Odkryto też nowe, nieznane wcześniej nauce gatunki tropów. Jak podkreślają badacze, to jedno z najważniejszych odkryć w Polsce, a być może nawet w Europie.

Ochrona cennych śladów

Z uwagi na znaczenie tego odkrycia, teren został objęty ochroną, a w Borkowicach ustanowiono stanowisko dokumentacyjne „Dinozaury z Borkowic”. Tropy dinozaurów, które pokazują szczegóły anatomiczne, jak odciski łuskowatej skóry, są niezwykle cenne dla nauki światowej. Naukowcy zdołali dotąd zebrać i zabezpieczyć kilkaset śladów, a dalsze prace mogą przynieść jeszcze więcej niespodzianek.

Dinozaury i złodzieje – kontrowersje wokół znalezisk

Niestety, nawet ślady dinozaurów mogą paść ofiarą złodziei. W 2022 roku Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie kradzieży jednego z odcisków, który zniknął z kopalni w Borkowicach. Złodzieje wycięli fragment skały ważący kilkadziesiąt kilogramów, a ślad został wystawiony na sprzedaż. Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji odkrywcy i działań policji, udało się zidentyfikować sprawcę.

Polska – dom dinozaurów?

Czy Polska mogła być domem dla dinozaurów? Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego podkreśla, że choć Polska nie obfituje w szczątki kostne, to tropy dinozaurów są tu wyjątkowo licznie reprezentowane. W regionach takich jak Góry Świętokrzyskie, Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, Mazowsze i Roztocze znaleziono wiele śladów tych prehistorycznych zwierząt.

Jedną z ciekawszych lokalnych legend są historie o „czarcich stopach”, które mogły mieć związek z odciskami łap dinozaurów. Już w XIX wieku Oskar Kolberg opisywał tajemnicze ślady w okolicach Szydłowca, które przypisywano diabłu. Być może to właśnie te dinozaurze ślady zainspirowały wyobraźnię ludową.

Gagaty Sołtykowskie – największe ślady dinozaurów w Polsce

Jednym z najbardziej znanych miejsc, gdzie można zobaczyć ślady dinozaurów, są Gagaty Sołtykowskie w Górach Świętokrzyskich. To tam, w 1999 roku, odkryto największe tropy dinozaurów w Polsce, w tym ślady zauropodów. Największy z odcisków ma aż 60 cm długości i należał do allozauropoida. Rezerwat przyrody, utworzony w 1997 roku, chroni to unikatowe znalezisko, a specjalna wiata pozwala turystom podziwiać ślady bez ryzyka ich zniszczenia.

Fascynujący świat prehistorycznych tropów

Choć ślady dinozaurów liczą sobie miliony lat, wciąż są odkrywane i dokumentowane przez naukowców, a niektóre z nich udostępniane są turystom. Polska, choć mniej znana z dinozaurów, ma wiele do zaoferowania miłośnikom tych prehistorycznych stworzeń. Od Borkowic na Mazowszu po Gagaty Sołtykowskie, ślady te stanowią fascynującą podróż w czasie i dowód na to, że świat dinozaurów nadal skrywa wiele tajemnic.

Tomasz Siarzewski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert