AktualneKulturaPrzydatne informacjeSpecials

Wigilia dla bezdomnych

W niedzielne popołudnie (dziewiątego grudnia) członkowie Związku Polaków w Niemczech spod znaku „Rodła“, wspólnie z Polską Misją Katolicką w Hamburgu zorganizowali wigilię dla bezdomnych Polaków przebywających w Hamburgu i okolicy. Przedsięwzięcie dofinansowała Ambasada RP w Berlinie w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na spotkaniu obecny był Konsul Generalny RP w Hamburgu, wraz z małżonką oraz współpracownicy konsulatu.

Spotkanie opłatkowe dla samotnych i potrzebujących w Hamburgu rozpoczęła msza św. odprawiona w kaplicy przy St. Ansgar-Schule, której przewodniczył proboszcz Misji Katolickiej ks. kan. dr Jacek Bystron. Homilię wygłosił ks. Mirosław Ziembiński. Księżą życzyli wszystkim obecnym, aby w tym wyjątkowym dniu poczuli się jak w domu, którego obecnie nie mają. Po mszy św. wszyscy przeszli do sąsiadującej większej sali, gdzie został przygotowany stół wigilijny. Najpierw odśpiewano wspólnie kilka kolęd. Obecna na wigilii posłanka na Sejm RP Małgorzta Wypych stwierdziła, że święta to dla bezdomnych szczególnie trudny moment, gdzie samotność doskwiera najbardziej. Pamiętajmy o tym i dzielmy się dobrym słowem i ciepłym sercem. Także posłanka Dorota Arciszewska podczas wielu rozmów z uczestnikami spotkania nie kryła wzruszenia. Życzenia dla wszystkich złożył także prezes Związku Polaków w Niemczech spod znaku „Rodła“ Józef Malinowski. „To był wspaniały i niezapomniany wieczór – powiedziała „Polakowi w Niemczech“ wice przewodnicząca związku Anna Wawrzyszko.

Życzliwość, której tak brakuje
Wszyscy tego wieczoru byli dla siebie mili i życzliwi. Składali sobie życzenia i słowa wsparcia i otuchy. Bardzo często po policzkach wzruszonych ludzi leciały łzy, ale były to łzy szczęścia, którego na co dzień im brakuje. Podczas dzielenia się opłatkiem także wielu słowa grzęzły w gardle, gdyż wzruszenie odbierało mowę.

Z reguły życzenia wypowiadane przez osoby poszkodowane przez los były zwykłe i proste, Zdrowie, nadzieja, dom, rodzina … To najskrytsze i najczęstsze wypowiadane życzenia w ten wigilijny wieczór w Hamburgu.

Wszyscy za jednym stołem wigilijnym
Tego wieczoru do wspólnego stołu wigilijnego zasiedli razem bezdomni, osoby samotne, posłowie na Sejm RP, Konsul Generalny Piotr Golema z małżonką, pracownicy konsulatu, przedstawiciele Związku Polaków w Niemczech spod znaku „Rodła“, oraz duchowni. Do jedzenia podano typowe polskie potrawy, m.in.: czerwony barszcz z uszkami, pieczonego łososia, pierogi z kapustą, karkówkę, bigos, a także wspaniałe domowe wyroby cukiernicze. W sumie w spotkaniu opłatnym uczestniczyło ponad 100 osób. „Długo nie zapomnimy tego wieczoru“ – powiedział nam po wigilii wyraźnie wzruszony Janusz Nowak z hamburskiego oddziału Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła.

Waldemar Maszewski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert