Aktualne

Wojna na Ukrainie: Ministerstwo Obrony Niemiec potwierdza, czołgi Leopard nie będą naprawiane w Polsce

Kluczowe miejsce na mapie napraw czołgów Leopard, które miały miejsce w Polsce, przestało istnieć – tak przekazało Ministerstwo Obrony Niemiec.

Odwołano tam plany serwisowania ukraińskich czołgów Leopard 2, które są kluczowym elementem walki Ukrainy o odzyskanie obszarów zawładniętych przez Rosję. Początkowo przewidywano, że uszkodzone pojazdy z Niemiec zostaną naprawione w Polsce, jednak ten scenariusz został zniweczony.

Dyskusja dotycząca naprawy czołgów Leopard 2 przekazanych Ukrainie w Polsce doprowadziła do zmiany strategii ze strony Ministerstwa Obrony Niemiec. Systemy broni takie jak Leopard 2A5 i Leopard 2A6 będą teraz naprawiane w Niemczech, a prawdopodobnie także na Litwie – tak oznajmił rzecznik na marginesie szczytu NATO w Wilnie. Informacje te przedstawione zostały przez „Handelsblatt“ tuż po tym, jak Bundesregierung zdecydowało się wycofać z porozumienia z Polską.

Gdy tylko ukraińskie siły zbrojne zgłoszą zapotrzebowanie, prace nad Leopardami 2A5 i 2A6 mogą rozpocząć się, poinformowało Ministerstwo Obrony na temat nowych planów. „Rozmowy na temat możliwości naprawy czołgów Leopard 2A4 są w trakcie“ – dodał rzecznik. Te czołgi zostały dostarczone przez Polskę. „Polska i Niemcy nadal są zaangażowane w ideę naprawy czołgów Leopard 2, które planują koordynować wspólnie“, podkreślił. „Handelsblatt“ informował również, że powodem konfliktu były, z niemieckiej perspektywy, całkowicie zawyżone oczekiwania cenowe Polaków. W marcu Bundesregierung przekazało Ukrainie 18 nowoczesnych czołgów Leopard 2 typu A6. Inni europejscy partnerzy również obiecali dostawy, w tym Polska. Wokół czołgów Leopard 2A4 dostarczonych przez Polskę jest również burza: z 14 dostarczonych pojazdów, osiem było już uszkodzonych przed użyciem, jak informuje „Handelsblatt“.

Tymczasem w Kijowie rośnie apetyt na więcej czołgów – pomimo nowego pakietu pomocy od rządu Niemiec. Ambasador Ukrainy, Oleksii Makeiev, w rozmowie dla kanału informacyjnego „Welt“ powiedział: „Każde wsparcie jest dla nas pomocne“. Dzięki takiej pomocy „nasi żołnierze są lepiej chronieni, lepiej przygotowani i mają lepsze szanse przeciwko rosyjskiej armii zablokowanej na okupowanych terytoriach“. Ambasador szybko dodał: „Czy to wystarczy? Niestety, nie!“ Kilka czołgów Leopard nie wystarczy do obrony linii bojowej długiej na 1500 kilometrów.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert