HistoriaSpecials

Życzenia Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego dla niemieckiej Polonii

Z okazji przypadającego na dzień 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej a także z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja Ambasador Andrzej Przyłębski poprzez media społecznościowe skierował do swoich Rodaków w Niemczech życzenia.

Ambasador prof. Andrzej Przyłębski składając Polkom i Polakom życzenia nawiązał także do dzisiejszej trudnej sytuacji związanej z ograniczeniami wynikającymi z koronakryzysu.

„Jako ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech chciałbym Polonii niemieckiej złożyć najserdeczniejsze życzenia, życzenia wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym oraz w życiu zawodowym, oraz życzenia wytrwałości i odrobiny szczęścia w zmaganiach z pandemią, które dotknęła nas tak silnie i która zagraża tak naprawdę naszej cywilizacji“.

Profesor Andrzej Przyłębski skierował do Polonii słowa, w których podkreślił znaczenie Polski i polskiej kultury w kład ludzkości.

„Chciałbym Państwu życzyć poczucia dumy z bycia Polakiem, z Polski, której historia, której kultura, której również codzienność jest tak niepowtarzalnym wkładem do dorobku ludzkości“. – dodał Ambasador.

W komentarzach pod nagraniem Andrzeja Przyłębskiego umieszczonym na oficjalnych stronach polskiej ambasady wiele Polek i Polaków podziękowała ambasadorowi za życzenia. Od lat Polonia pamięta o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej a także o Narodowym Święcie Konstytucji 3 Maja. W tych dniach łatwo można poznać gdzie mieszkają Polacy, bowiem wywieszają w oknach i na balkonach biało-czerwone flagi.

 

Życzenia od ZPwN (Rodło)

Także zarząd Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła złożył swoim członkom, Polonii oraz wszystkim Polkom i Polakom życzenia z okazji święta „Dnia Polonii i Polaków za Granicą“, „Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej“ a także z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

„Z okazji rocznicy przyjęcia „Konstytucji 3 maja“ życzę wszystkim moim rodakom szczęścia i pomyślności zarówno w życiu prywatnym jak i we wszelkich poczynaniach i działalności ku czci i dobra naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej“ – powiedziała wiceprzewodnicząca ZPwN (Rodło) Anna Wawrzyszko.

Z kolei prezes Józef Malinowski składając Polkom i Polakom życzenia wyraził nadzieję, że Rzeczpospolita będzie się wspaniale rozwijać tak przy zaangażowaniu Polonii, w tym oczywiście Polonii w Niemczech. „Życzę wszystkim Polakom wytrwałości w kultywowaniu polskości i przywiązania do polskich tradycji. Szczególnie życzenia te kierują do wszystkich moich rodaków znajdujących się poza polskimi granicami“ – powiedział Joiżef Malinowski.

 

Życzenia z całego świata.

Wielu światowych przywódców, w tym prezydent USA Donald Trump, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i prezydent Węgier János Áder, przekazali na ręce prezydenta Andrzeja Dudy życzenia z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

 

Rocznica „Konstytucji 3 maja“

Konstytucja przyjęta 3 maja 1791 roku w Warszawie była pierwszą i drugą współczesną konstytucją świata.

Ojcowie założyciele byli inspirowani myśleniem politycznym i filozofią europejskiego oświecenia oraz amerykańską konstytucją z 1787. roku. Twórcy konstytucji wierzyli, że władza publiczna powinna działać dla dobra całego narodu, a nie tylko dla uprzywilejowanych warstw. Konstytucja mogłaby być początkiem serii reform mających na celu wzmocnienie państwa polskiego. Niestety w 1795 roku Polska została ostatecznie podzielona między Austrię, Prusy i Rosję i straciła niepodległość. Dopiero w 1990 roku, kiedy Polska odzyskała pełną suwerenność po upadku komunizmu, powróciła do tradycji międzywojennej i ponownie ogłosiła 3 maja jako Dzień Narodowy.

PwN

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert