Przydatne informacje

Oświadczenie niemieckich biskupów dotyczące II wojny światowej

Niemieccy katoliccy biskupi wydali wspólne oświadczenie dotyczące postawy niemieckiego kościoła katolickiego podczas drugiej wojny światowej. Biskupi przyznali, że jest to pierwszy tak dokładnie opracowany dokument na ten temat.

W dokumencie zatytułowanym „Biskupi niemieccy podczas wojny światowej“ przedstawiciele niemieckiego episkopatu przyznają, że ich poprzednicy podczas II wojny światowej nie przeciwstawili się w sposób wystarczający nazistowskiemu reżimowi.

 

Przyznają się do winy

Podczas zorganizowanej telekonferencji biskup Heiner Wilmer z Hildesheim przyznał, że dokument potwierdza współwinę ówczesnych niemieckich biskupów za drugą wojnę światową.

„Wyraźnym wyznaniem jest to, że dzisiaj niemieccy biskupi mówią, iż ówcześni niemieccy biskupi byli winni i współwinni drugiej wojny światowej. To jest pierwsze wyznanie. Drugim wyznaniem jest to, że biskupi często pozostawili żołnierzy samych z ich konfliktami sumienia“ – powiedział biskup Heiner Wilmer.

Przedstawiony dokument „Biskupi niemieccy podczas wojny światowej“ przyznaje, że podczas II wojny światowej niemieccy biskupi milczeli i niezbyt mocno protestowali przeciwko wyniszczającej wojnie prowadzonej przez narodowych socjalistów. Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, bp Georg Baetzing zapewnił, że niemiecki kościół nie zamierza unikać badań dotyczących rozliczenia się niemieckiego kościoła z przeszłością.

 

Odczytają dokument w „Dzień Zwycięstwa“

Szef niemieckiego episkopatu poinformował, że wspólna deklaracja zostanie odczytana podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w związku z rocznicą wyzwolenia 8-go maja w Berlinie.

„Narodowe uroczystości z powodu „koronakryzysu“ nie będą mogły być publicznie obchodzone. Włożyliśmy wiele wysiłku i doprowadzimy do tego, aby w Berlinie odprawić wspólną katolicko-ewangelicką mszę świętą i ją transmitować. Zamierzamy nadać wagę temu paktowi podczas obchodów wyzwolenia“. – powiedział szef niemieckiego episkopatu.

Biskup Georg Baetzing zapewnił, że kościół nie zamierza zamykać się na naukę płynącą z historii.

Biskupi niemieccy przyznają, że tworząc obecny dokument próbują wyjaśnić i zrozumieć postępowanie swoich poprzedników w okresie dyktatury nazistowskiej.

Wam.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert