AktualneSpecials

Wiceminister Spraw Zagranicznych w Berlinie

Z jednodniową wizytą do Niemiec przyjechał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, by uczestniczyć w obchodach jubileuszu 25-lecia Fundacji Genshagen.  Szymon Szynkowski vel Sęk jest odpowiedzialny w ministerstwie spraw zagranicznych za kontakty z Polonią, za politykę europejską oraz dyplomację publiczną.

Fundacja Genshagen jest znaną w Niemczech i w Europie fundacją prawa cywilnego i prowadzi działalność pożytku publicznego. Fundatorami są Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM) oraz Kraj Związkowy Brandenburgii. Fundacja koncentruje swoją uwagę na aspektach zjednoczonej Europy. Jest miejscem spotkań i dialogu między sztuką, kulturą, polityką, gospodarką, nauką i mediami. Od 2009 roku pośredniczy między społeczeństwem obywatelskim a państwem w dwóch obszarach:

– Upowszechnianie kultury i sztuki w Europie

– Dialog Europejski – o Europie politycznie.

Fundacja ma na celu wzmacnianie Europy w jej kulturowej różnorodności, zdolności do działań politycznych, spójności społecznej i wzroście gospodarczym. Fundacja poświęca szczególną uwagę relacjom niemiecko-francuskim i niemiecko-polskim oraz Trójkątowi Weimarskiemu.

25 lat fundacji
Uroczystości pod hasłem: „Spotkanie i dialog jako szansa dla Europy“ zorganizowano na zamku Genshagen pod Berlinem. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele francuskich władz. Szymon Szynkowski vel Sęk podczas krótkiej konferencji prasowej powiedział w Berlinie, że Trójkąt Weimarski obecnie nie spełnia polskich oczekiwań.

„To jest okazja, aby tę rocznicę uczcić i zarazem nakreślić plan dalszego działania. Myślę, że nowych wyzwań nie brakuje i w Unii Europejskiej, i we wzajemnych relacjach polsko-niemieckich, polsko-francuskich, a także Trójkącie Weimarskim“.

Trójkąt Weimarski został utworzony 29 sierpnia 1991 roku w Weimarze przez ministrów spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji w celu rozwoju współpracy pomiędzy tymi państwami.

Konieczna jest lepsza współpraca
Polski polityk podkreślił, że będzie namawiał do skuteczniejszej współpracy partnerów z Niemiec i Francji. W Berlinie Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych w Bundestagu Norbertem Roentgenem z CDU oraz z wiceprzewodniczącym Bundestagu Hansem-Peterem Friedrichem z CSU. Rozmowa z politykami dotyczyła sytuacji politycznej po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego.

„Po wyborach do Parlamentu Europejskiego nie ukrywałem pewnej satysfakcji, że Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło bardzo dobry rezultat. Żadna formacja polityczna po 1989 roku nie osiągnęła tak wysokiego wyniku jak PiS.“

Co dalej z pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary wojny?
Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział niemieckim politykom, że Polska oczekuje szybszych decyzji w kwestii budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej. Niemiecki rząd na początku czerwca zadeklarował poparcie dla budowy pomnika.

„Rząd federalny popiera inicjatywę obywatelską, której celem ma być powstanie w centrum Berlina pomnika Polaków – ofiar niemieckiej okupacji w latach 1939-1945″ – napisał w oświadczeniu rząd Federalny Niemiec. Ostateczną decyzję o budowie pomnika i jego kształcie musi podjąć Bundestag.

Waldemar Maszewski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert