AktualneUncategorized

Hamburg świętował rocznicę niepodległości

Uroczystości 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowały Kluby Gazety Polskiej, przy wsparciu Polskiej Misji Katolickiej oraz Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu. Uroczystości odbyły się 28- go października 2018 roku w sali przy kościele św. Józefa przy ulicy Grosse Freiheit.

Uroczystości w Hamburgu objął Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Konsul Generalny RP w Hamburgu Piotr Golema. Mówiąc o niepodległości Piotr Golema wspomniał o polskim dziedzictwie, którym zawsze była miłość do ojczyzny, heroizm, gotowość ponoszenia największych ofiar dla Polski oraz przywiązanie do wolności.
„Pamiętamy o naszych tradycjach republikańskich, o tradycjach demokracji szlacheckiej i tolerancji, które stanowią spuściznę Rzeczypospolitej Obojga Narodów, są naszą dumą i punktem odniesienia w dzisiejszych dyskusjach na temat stanu demokracji we współczesnym świecie” – powiedział konsul w Hamburgu. W dalszej części swojego przemówienie mówił o polskiej konstytucji i zaborcach, którzy zmusili Polaków do walki o wolność. „Gdyby podległość wygrała nie byłoby Polski, a jej miejscu krążyłaby pruskie i rosyjskie upiory. W tej walce ogromną rolę odegrała kultura” – powiedział Piotr Golema, który jednocześnie podkreślił ogromną rolę chrześcijaństwa w dziejach Polski i Polaków. „Umacnianie katolickości narodu było warunkiem koniecznym przetrwania Polski między Rosją a Prusami.

Pozostała także dzisiaj warunkiem koniecznym do przetrwania w dzisiejszych czasach postmodernizmu, szerzenia wolności bez odpowiedzialności i osłabiania takich instytucji jak naród i rodzina” – dodał Piotr Golema. Konsul podkreślił, że „Jubileusz stulecie przypomina nam o wielowiekowym związku kościoła z państwem i wiary z kulturą”. Piotr Golema podkreślił ogromną rolę chrześcijaństwa w dziejach Polski. Znamienici goście w Hamburgu. Wśród zaproszonych gości w Hamburgu znaleźli się m.in. : dr Przemysław Benken z IPN – oddział Szczecin, który przedstawił wystawę ,”Ojcowie Niepodległości”, bard z kabaretu ,”Pod Egidą”, Bartosz Kurowski, oraz chór „CANTANDO” z Pleśnej koło Tarnowa. Chór ,”Cantando” z Pleśnej koło Tarnowa. Uczestnicy chóru przyjechali do Hamburga pomimo odległości ponad 1000 kilometrów.

Wystąpili podczas polskich mszy odprawianych w hamburskich kościołach. Zaśpiewali także podczas uroczystości zorganizowanych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Chór zaśpiewał m.in. „Rotę”. Ta patriotyczna pieśń jest zawsze ze wzruszeniem słuchana przez polskich patriotów. Szczególnie poza polskimi granicami, na obczyźnie utwór ten wyciska Łazy z polskich oczu. Tak było i tym razem, nawet twardzi na codzie mężczyźni nie kryli wzruszenia. Ponadto chór wykonał takie pieśni jak: „O mój rozmarynie” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Również te utwory zostały bardzo ciepło przyjęte przez zebranych widzów i słuchaczy. Coś dla ducha i coś dla ciała. W tym dniu podczas uroczystości kaszubscy producenci wystawili stoiska z wyrobami regionalnymi oraz potrawami kuchni kaszubskiej. Można było zjeść na miejscu, oraz zabrać do domu oryginalną kiełbasę kaszubską, doskonale uwędzoną słoninkę, liczne pasztety, pasty i inne wspaniałe smakołyki. Nie zabrakło oczywiście
polskiego chleba oraz kiszonych
ogórków.

Do kawy podawano ciasto domowego wypieku. Te wszelkie kulinarne wspaniałości cieszyły się ogromnym powodzeniem. Reportem „Polaka w Niemczech” także był na tych doskonale zorganizowanych uroczystościach. Rozmawiając z licznymi gośćmi wszyscy nasi rozmówcy bez wyjątku stwierdzili, że impreza była bardzo udana.

Waldemar Maszewski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert