HistoriaPrzydatne informacje

Hitler honorowym obywatelem wielu niemieckich miast.

Kilkadziesiąt lat po drugiej wojnie światowej zbrodniarz Adolf Hitler nadal jest honorowym obywatelem wielu niemieckich miast i gmin. Sprawdziliśmy, że ten zbrodniarz wojenny nadal jest honorowym obywatelem Ichenhausen w Szwabii, Zaisenhausen w Badenii Wirtembergii, czy Allendorfer w Hesji. Najprawdopodobniej ciągle jest posiadaczem tego zaszczytnego tytułu m.in. miejscowości List (wyspa Sylt), Goslar, Dorfen, Bad Kisingen, Gondelsheim, Chemnitz, Buehl i wielu innych.

Adolf Hitler u szczytu swojej nazistowskiej kariery został honorowym obywatelem wielu miast lub gmin. Nie można dzisiaj dokładnie ustalić ilu, ale w latach trzydziestych przyznano przywódcy Wielkiej Rzeszy takich tytułów ponad kilkanaście tysięcy. Tylko w swoje urodziny (20 kwietnia 1933 roku) 4000 niemieckich miast w prezencie uhonorowało swojego wodza honorowym obywatelstwem. Część miast zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej symbolicznie odebrała Adolfowi Hitlerowi ten przywilej, ale zdecydowana większość z nich zrobiła to znacznie później. Dusseldorf dopiero w 2000 roku, Moguncja pozbawiła Hitlera tego zaszczytu dopiero w roku 2002, Neuruppin w 2006, Ascherlsleben w 2006, Kleje w 2007, a Bad Doberan w 2008 roku. Niestety nie jest dokładnie znana liczba miast, których Hitler w dalszym ciągu jest honorowym obywatelem.

Honorowy Hitler?
Z niezrozumiałych powodów odbieranie Hitlerowi tytułu honorowego obywatela w wielu miastach i gminach idzie wyjątkowo opornie. Przykładowo władze Bad Doberan (Meklemburg Przedmorze) odebrały Hitlerowi tytuł dopiero po tym, gdy gminie przyznano w 2007 roku możliwość organizacji w nadmorskim kurorcie Heiligendamm „Szczytu G8“. Słusznie uznano wtedy, że goszcząc przywódców najbogatszych ośmiu krajów świata, powiat Bad Doberan skompromituje się faktem, że zbrodniarz wojenny Adolf Hitler w dalszym ciągu jest honorowym obywatelem ich miejscowości.

Niezrozumiały opór
Jeszcze później zaczęto dyskutować nad odebraniem temu zbrodniarzowi tytułu honorowego obywatela takich miast jak List, Goslar, czy Dorfen. Władze Goslar dopiero kilka lat temu, siedemdziesiąt lat po zakończeniu wojny zgodziły się na dyskusje na ten temat. Adolf Hitler przez lata był honorowym obywatelem tej miejscowości. Oporni burmistrzowie zawsze tłumaczą się tym, że oficjalne administracyjne odbieranie Hitlerowi tytułu honorowego jest zbędnym krokiem, bowiem utracił je wraz ze swoją śmiercią. Nie do końca to się zgadza, tym bardziej, że prawie we wszystkich takich przypadkach nadal jego nazwisko figuruje wśród osób uhonorowanych. Czyżby cień Hitlera był ciągle długi, a pamięć o nim ciągle żywa…..jeżeli tak, to jest to zjawisko bardzo niebezpieczne i groźne.

 A może odebrać mu niemieckie obywatelstwo?
Część polityków chce raz na zawsze skończyć z oskarżeniami o czczenie Hitlera i zażądało aby władze federalne odebrały mu niemieckie obywatelstwo. Pierwszą taką propozycję złożyła partia SPD w Dolnej Saksonii. Historycy przypominają, że żądanie takie jest jak najbardziej uzasadnione, bowiem Hitler decyzją administracji kraju związkowego Brunszwik niemieckie obywatelstwo otrzymał dopiero w 1932 roku. Dopiero wtedy stał się prawowitym obywatelem Rzeszy. Hitler, do roku 1925 formalnie był obywatelem austriackim, a następnie był bezpaństwowcem, nabył obywatelstwo Rzeszy Niemieckiej dopiero 26 lutego 1932 roku.

Czesław Makulski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert