Polski dzień zwycięstwa – Dzień Wojska Polskiego
Sierpień zawsze obfitował w ważne dla naszej ojczyzny rocznice i święta. 15 sierpnia to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz, obchodzony w rocznicę „Cudu nad Wisłą”, Dzień Wojska Polskiego.
W tym dniu centralne uroczystości związane z Dniem Wojska Polskiego odbyły się w Katowicach. Świętowano również w innych polskich miastach i gminach. 15 sierpień to rocznica Bitwy Warszawskiej. W tym roku obchodzimy jej 99. rocznicę. Bitwa określana mianem „Cudu nad Wisłą“ została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i o uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
Cud czy kunszt wojskowy?
W dniach 13-15 sierpnia w 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski. Kluczową rolę odegrał manewr wojska polskiego, oskrzydlający Armię Czerwoną, wyprowadzony znad Wieprza przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Jak twierdzą historycy, pokonanie Polski było dla Lenina celem taktycznym; chodziło głównie o udzielenie pomocy komunistom, próbujacym w tym samym czasie rozniecić rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych z rozpadu Austro-Węgier.
Straty obydwu stron
W wyniku wojny 1920 roku straty po stronie polskiej wyniosły: ok. 4500 zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Szkody wyrządzone Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. bolszewików poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, zaś 45 tys. zostało internowanych przez Niemców. W konsekwencji zwycięstwa nad Sowietami 18 marca 1921 roku podpisano pokojowy Traktat Ryski – pomiędzy Polską, Rosją i Ukrainą. Traktat kończył wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920, ustalał przebieg granic, regulował sporne kwestie. Polska uzyskała gubernię grodzieńską, wileńską, część wołyńskiej i mińskiej. Rosja i Ukraina zrzekły się roszczeń do Galicji Wschodniej. Granice, wytyczone w wyniku postanowień traktatu, przetrwały do 17 września 1939 r.
Czesław Makulski