Aktualne

Nowi Święci Kościoła Katolickiego: Męczennicy i Misjonarze

W niedzielę podczas uroczystej mszy w Watykanie, papież Franciszek ogłosił kanonizację 14 nowych świętych Kościoła katolickiego.

Wśród nich znaleźli się męczennicy z Damaszku, którzy zginęli w 1860 roku, broniąc swojej wiary. W skład tej grupy wchodzą franciszkańscy misjonarze oraz świeccy chrześcijanie maronici. Ich męczeńska śmierć stała się symbolem odwagi i niezłomności ducha, a ich życie świadectwem wierności Chrystusowi.

Oprócz męczenników, papież kanonizował także włoskiego księdza misjonarza Józefa Allamano, założyciela Instytutu Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia, oraz dwie zakonnice: kanadyjską Marie-Léonie Paradis, założycielkę Zgromadzenia Ubogich Sióstr Świętej Rodziny, i włoską Helenę Guerrę, założycielkę Zakonu Sióstr Oblatek Ducha Świętego.

Papież Franciszek o Stylu Boga

Podczas homilii papież Franciszek zwrócił uwagę na znaczenie służby, którą nowi święci realizowali w swoim życiu. „Ci, którzy podążają za Chrystusem, muszą służyć innym, ucząc się od niego miłości i poświęcenia”, mówił Franciszek. Przypomniał, że styl Boga opiera się na bliskości, współczuciu i czułości, a prawdziwa wielkość chrześcijanina wynika z jego gotowości do służby, nie zaś z dążenia do władzy i chwały.

Podkreślając, że miłość rodzi się z serca odnowionego przez Boga, papież zaznaczył, że nowi święci byli tego przykładem, oddając swoje życie w duchu służby i męczeństwa. „Oni żyli stylem Jezusa – służbą”, powiedział Franciszek. „Byli wiernymi sługami, którzy mimo trudnych czasów potrafili świadczyć o radości i oddaniu”.

Święci jako Przykład Dla Współczesnych

Kanonizacja tych świętych przypomina, że chrześcijaństwo to nie tylko wielkie słowa, ale przede wszystkim codzienna służba bliźniemu. Nowi święci, którzy żyli w różnych czasach i miejscach, pokazują, że każdy może odnaleźć swoją drogę do świętości poprzez miłość, poświęcenie i oddanie się innym. W czasach pełnych wyzwań ich życie jest dla nas wszystkich inspiracją, by iść za Chrystusem w duchu pokory i służby.

Czy i my potrafimy odpowiedzieć na wezwanie do służby, które niesie ze sobą prawdziwą radość i sens?

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert