AktualneSpecials

Statystyki dotyczące przestępczości za rok 2018

Kilka dni temu na konferencji prasowej w Berlinie Horst Seehofer w towarzystwie szefa Federalnego Urzędu Kryminalnego, oraz szefa MSW ze Szlezwiku Holsztyna przedstawili najnowszy raport dotyczący przestępczości w roku 2018.

Ze statystyk wynika, że w roku ubiegłym ogólna przestępczość była najniższa od 1992 roku. Przedstawiciele policyjnych związków zawodowych krytykują raport, twierdząc, że statystyki nie obejmują wszystkich przestępstw. Horst Seehofer chwaląc się dobrymi wskaźnikami stwierdził, że jest to sukces policji i innych służb. „Przy takich statystykach bez przesady można stwierdzić, że Niemcy są jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie“ – powiedział Seehofer, dziękując przy okazji policjantom za ich pracę. W 2018 roku zarejestrowano prawie pięć milionów czterysta tysięcy przestępstw i to jest spadek o trzy i sześć dziesiątych procent w stosunku do roku 2017. Szef związku zawodowego policjantów Oliver Malchow skrytykował raport, twierdząc, że statystyki zakłamują obraz i nie obejmują wszystkich przestępstw. Jego zdaniem ponad 90 procent przestępstw o podłożu seksualnym jest w ogóle nie zgłaszana, podobnie jak oszustwa w Internecie czy pobicia lub drobniejsze kradzieże.

Pomimo lepszych statystyk w roku 2018 nastąpił wzrost przestępstw związanych z narkotykami, z nielegalnym handlem środkami farmakologicznymi oraz z nielegalnym rozpowszechnianiem pornografii.​ Ponadto z raportu wynika, że nadal największym wewnętrznym zagrożeniem dla Niemiec są ekstremalni islamiści, ekstremalne grupy lewicowe i prawicowe, oraz tak zwani „Obywatele Rzeszy“. W ciągu pięciu ostatnich lat liczba salafitów w Niemczech wzrosła ponad dwukrotnie. W roku 2017 po raz pierwszy przekroczyła 11 tysięcy. Wśród nich rośnie także liczba niebezpiecznych dżihadystów. „Obecna liczba 747 dżihadystów, gotowych do zastosowania przemocy, jest największą liczbą z jaką mieliśmy do czynienia w Niemczech“ – powiedział Seehofer. Szef MSW zapewnił, że państwo z całą stanowczością będzie walczyć z radykalnym islamem i terroryzmem. Seehofer odnosząc się do rosnącego w Niemczech antysemityzmu zapewni, że Niemcy będą walczyły także z tym zjawiskiem. „Antysemicka nienawiść, bez znaczenia czy ma podłoże lewicowe, czy prawicowe, lub islamskie nie będzie w Niemczech tolerowana“ – powiedział szef MSW. ​

Czesław Makulski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert