AktualneSpecials

Wiecha na nowym budynku ambasady

6 grudnia 2022 roku na powstającym gmachu ambasady zawieszono wiechę. Zakończony został ważny etap budowy, prace konstrukcyjne. W wyznaczonym miejscu w budynku w stanie surowym zgromadzili się inwestorzy, wykonawcy oraz zaproszeni goście, wśród nich były ambasador – prof. Andrzej Przyłębski, którego starania przyczyniły się do rozpoczęcia budowy.

W części oficjalnej głos zabrali: wiceminister spraw zagranicznych – Arkadiusz Mularczyk, przedstawiciel firmy Strabag – Waldemar Wójcik oraz nowy ambasador RP – Dariusz Pawłoś. Z rusztowania przemawiali przedstawiciele pracowników budowlanych. Ks. proboszcz PMK w Berlinie – Przemek Kawecki poświęcił wiechę i pobłogosławił ludzi tu pracujących. Dźwig podciągnął wieniec do góry. Wiecha, czyli wieniec z gałązek świerku, kwiatów, zdobiony wstążkami, umieszczano na konstrukcji dachu. Tradycja, sięgająca XIV wieku, przetrwała do dziś.

Jest ona okazją do podziękowania wszystkim pracownikom za trud włożony w budowę i do wspólnego, radosnego świętowania przy poczęstunku. Wiecha pozostaje symbolem życia i radości. Rytuał ma przynieść pomyślność użytkownikom tego obiektu. Budynek ambasady ma być ukończony w końcu przyszłego roku. W pięciopiętrowym gmachu o powierzchni 13 tysięcy metrów kwadratowych pomieści się ambasada i konsulat. Znajdą się sale: kinowa, konferencyjna i wystawowa. Według słów wiceministra MSZ – Arkadiusza Mularczyka, w Berlinie powstaje największa i najnowocześniejsza polska placówka dyplomatyczna.

Barbara Krajewska,

Anna Mansfeld-Slaski

Fot. Anna Mansfeld-Slaski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert