75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau
Ze względu na „koronakryzys“ w tym roku uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ Dachau miały inny niż zwykle charakter. Obchody nie miały charakteru publicznego i odbyły się bez gości i bez żyjących byłych więźniów.
Premier Bawarii Marcus Soeder składając dzisiaj w KZ Dachau wieniec ku czci ofiar przypomniał, że obóz nadal pozostaje przestrogą dla zwolenników antysemityzmu i nienawiści. „W żadnym innym obozie koncentracyjnym nie dokonano tylu zbrodni na tle politycznym jak w Dachau. To był i jest symbol okrucieństwa narodowego socjalizmu i niemieckiego totalitaryzmu. Pamiętamy o tym, pamiętamy o ofiarach, opłakujemy ich razem z ocalałymi. Łączymy się ze świadkami historii“. Marcus Soeder ostrzegł przed rosnącym w Niemczech antysemityzmem i ksenofobią.
Polscy duchowni mordowani w KZ Dachau.
Także Polska ambasada oraz Konsulat Generalny w Kolonii oddali hołd wszystkim ofiarom i więźniom obozu, w tym także zamordowanym w KZ Dachau Polakom. Na swoich stronach internetowych polscy dyplomaci przypomnieli o obchodzonym w dniu wyzwolenia obozu „Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego“. W niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau Niemcy zamordowali osiemset sześćdziesięciu ośmiu spośród tysiąca siedmiuset siedemdziesięciu trzech więzionych tam polskich zakonników, księży i biskupów. Konsulat Generalny informuje, że piekło obozu i pseudo-medyczne eksperymenty przeżył m.in. były student seminarium duchownego więzień Nr. 11431 śp. Kazimierz Wawrzyniak – dziadek obecnego Konsula Generalnego Jakuba Wawrzyniaka.
Obóz koncentracyjny KL Dachau był miejscem największego męczeństwa polskiego duchowieństwa, dlatego wyzwolenie tego obozu jest dniem pamięci o polskich kapłanach, ofiarach totalitaryzmów. kwietnia 1945 r. armia amerykańska wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
Wam