Przydatne informacje

Ambasada: Najważniejsze wydarzenia w 2020 r.

Najważniejsze planowane przez placówkę wydarzenia w 2020 r.:

  1. Wystawa „Entdecke Polen!” (Odkryj Polskę!)

Wystawa przygotowana we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej promująca Polskę pt. „Entdecke Polen!” (Odkryj Polskę!) – zostanie zaprezentowana na ogrodzeniu placówki przy Unter den Linden w samym centrum Berlina. Wystawa będzie składała się z 29 plansz przedstawiających najpiękniejsze miejsca w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc znajdujących się poza dużymi aglomeracjami. Otwarcie wystawy zaplanowano na 15 czerwca 2020 r. (data uzależniona jest od decyzji dot. otwarcia granic). Prezentacja ma potrwać do końca lipca br.

  1. Wystawa „Profesor Lech Kaczyński. Prezydent RP”

Wystawa przygotowana przez Grzegorza Górnego pt. „Profesor Lech Kaczyński. Prezydent RP” zostanie zaprezentowana na ogrodzeniu działki placówki przy Unter den Linden w centrum miasta. Wystawa ma na celu przedstawienie postaci śp. Lecha Kaczyńskiego w trzech rolach: nauczyciela akademickiego, polityka i działacza społecznego. Szczególnie podkreślone zostają jego osiągnięcia w budowaniu wolnej PL oraz pozycji PL na arenie międzynarodowej. Duża część wystawy poświęcona jest również Solidarności. Dodatkowo zaplanowany jest panel dyskusyjny z udziałem byłego prezydenta RFN, dr. Horsta Koehlera (potwierdzone). Sama wystawa zaprezentowana zostanie na początku sierpnia. Termin panelu uzależniony jest od rozwoju obecnej sytuacji epidemiologicznej.

  1. Widowisko „Miłość mi wszystko wyjaśniła” z okazji roku Jana Pawła II

W związku z ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Jana Pawła II placówka planuję 29 października br. duży koncert polskiego kompozytora Joachima Mencla pt. Kantata „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Widowisko jest zbiorem pieśni śpiewanych, a także utworów instrumentalnych inspirowanych wierszami Karola Wojtyły. W skład zespołu wykonującego ten wyjątkowy koncert wchodzą orkiestra smyczkowa, combo jazzowe, sekcja instrumentów perkusyjnych, chór chłopięcy, kapela góralska oraz soliści.

  1. Naukowa Nagroda Ambasadora

12. Edycja Naukowej Nagrody Ambasadora na prace doktorskie i magisterskie. Konkurs, który przyczynia się do zwiększenia zainteresowania Polską na uczelniach oraz skupia grono naukowe uczestniczące w pracach jury. Projekt odbywa się we współpracy z Centrum Badań Historycznych PAN. W celu zwiększenia renomy i rozpoznawalność nagrody od 2017 r. została zmieniona formuła na ogólnoniemiecką, która umożliwia nadesłanie prac z całych RFN. W jury zasiada m.in. prof. Yvonne Kleinmann, prof. Hans Henning Hahn, prof. Klaus Ziemer, Prof. Izabela Syrunt, prof. Stephan Lehnstaedt.

  1. Nagroda Weimarska

Nagroda Weimarska za społeczne zaangażowanie zostanie przyznana przez Stowarzyszenie Trójkąt Weimarski we współpracy z nadburmistrzem miasta Weimar. Celem tej inicjatywy – powołanej w 2012 r. – jest wspieranie kontaktów młodzieży z Polski, Niemiec i Francji, które tworzą podstawę dla wzajemnego zaufania, międzykulturowej edukacji, tolerancji i otwartości. W jury nagrody zasiada przedstawiciel placówki, która w tym roku zaangażowała się finansowo w projekt.

  1. Koncert z okazji przejęcie prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej

Koncert z okazji przejęcia przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej odbędzie się we współpracy z Ambasadą Czech. Zaplanowany jest koncert Renaty Drössler, czeskiej piosenkarki śpiewającej również w języku polskim i niemieckim. Wydarzenie zaplanowane było na 29 czerwca – jednak w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną przesunięty na prośbę Ambasadora Czech na jesień br.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert